Akara modrá

Text dotazu

Dobrý den. Čím se živí Akary modré po vylíhnutí jiker?

Odpověď

Dobrý den,

akara modrá (Aequidens pulcher) je mírumilovná ryba pocházející z Jižní Ameriky. Ve volné přírodě dorůstá až 20cm, v akváriích ovšem nejvíce 10 - 15cm.

Jedná se o dlouhověkou rybu. V nádrži, která by neměla být menší než 80cm pro jeden pár, s nepříliš hrubým dnem, kameny a jinými úkryty a robustními rostlinami (šípatky, zákrutichy), samička klade jikry do mělkých jam. O potěr se rodiče starají. Potrava i pro potěr by měla být převážně živá, tedy nitěnky, malé žížaly, larvy komárů a pakomárů, perloočky, buchanky, rybí maso, popřípadě je lze dokrmovat suchým vločkovým krmivem.

Voda v nádrži by měla mít teplotu 22 - 26°C, tvrdost 7 - 15 °dGH (25°dGH maximálně) a měla by se často nahrazovat vždy z 1/3 čerstvou vodou (jednou až dvakrát týdně, jinak mají ryby sklon k nemocem).

Zdroje:

* SCHEURMANN, Ines. Akvarijní rybky : návody k odchovu cichlid, teter, sumců a dalších oblíbených rybek : rady pro zařízení vytíraček. 1.čes.vyd. Praha : Jan Vašut, 1999. ISBN 80-7236-084-1

* PAYSAN, Klaus. Akvarijní ryby : 500 druhů pro sladkovodní nádrže : péče a chov. 2.vyd. Praha : Granit, 1996. ISBN 80-85805-49-9

* KAHL, Wally. Akvarijní ryby : atlas více než 750 druhů sladkovodních ryb. 1.čes.vyd. Praha : Svojtka & Co., 1999. ISBN 80-7237-098-7

* ELIÁŠ, Jaroslav. Akvarijní ryby : [rady chovatelům]. 4.vyd. Praha : Aventinum, 2005, c1998. ISBN 80-7151-246-X