Adventní věnec

Text dotazu

Dobrý den,
dozvěděl jsem se, že se svíčky na adventním věnci mají dle tradice zapalovat proti směru hodinových ručiček. Je možný dohledat, z jakého důvodu tomu tak je, potažmo jak tato tradice vznikla?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

informaci o zapalování svíček na adventním věnci proti směru hodinových ručiček jsme nalezli pouze na internetu. Konkrétně je tato informace uvedena na stránkách o adventu české Wikipedie, kde ovšem není uveden zdroj, ze kterého byla informace převzata.  Tuto informaci pravděpodobně z Wikipedie přejaly i jiné internetové stránky.

Prošli jsme poměrně velké množství knih o vánočních zvycích a tradicích, otázka směru zapalování svíček na adventním věnci zde ovšem není řešena. Uvedenou informaci z české Wikipedie tedy nemůžeme hodnověrně potvrdit ani vyvrátit.

Adventní věnec není příliš starou vánoční výzdobou. První písemná zmínka o adventním věnci pochází z roku 1838 z Hamburku. V tomto roce vyvěsil dřevěný adventní věnec teolog Johann Heinrich Wichern nad dveře místního sirotčince. Zvyk zdobení adventního věnce se posléze rozšířil po celém Německu a Rakousku, v Čechách se s ním můžeme setkat až o něco později. Zpočátku byl počet svící na adventním věnci různorodý (např. 24 dle počtu dní do Vánoc), později se ustálil na počtu 4, každou adventní neděli se zapálí jedna z nich.

Tradiční barvou svící je fialová. Tři svíčky bývají fialové, jedna růžová. Tyto barvy souvisejí s liturgií. Fialová je symbolem pokání, růžová předvánoční radosti. Růžová svíčka se většinou zapaluje třetí adventní neděli. V současné době se ovšem na zdobení adventních věnců používají svíčky všech barev.

Použité zdroje:

* VAVŘINOVÁ, Valburga. Malá encyklopedie Vánoc. 3. vyd. Praha: Libri, 2002. 286 s., [4] s. barev. obr. příl. ISBN 80-7277-132-9.

* ZINDELOVÁ, Michaela a kol. Česká vánoční kniha: obyčeje, zvyky, koledy, výzdoba, recepty a mnoho dalšího. V Praze: XYZ, 2010. 338 s. ISBN 978-80-7388-250-1.

* VAVŘINOVÁ, Valburga. Abeceda Vánoc. 1. vyd. Praha: Krásná paní, 2010. 63 s. Modrá hlava; sv. 5. ISBN 978-80-86713-69-4.

* MIHOLA, Rudolf aj. Skoro všechno o vánocích. Část 1. 1. vyd. Praha: Atelier, 1991. [30] s. Lucie radí; Sv. 19. ISBN 80-900961-7-4.

* MIHOLA, Rudolf aj. Skoro všechno o vánocích. Část 2. 1. vyd. Praha: Atelier, 1991. [30] s. Lucie radí; Sv. 20. ISBN 80-900961-8-2.

* KUCHYŇKA, Zdeněk. Nastal nám den veselý-: adventní a vánoční zvyky na Kladensku a Slánsku. 1. vyd. Kladno: Okresní muzeum Kladno, C2000. 87 s. ISBN 80-238-6919-1.

* LADÝŘOVÁ, Ludmila. České Vánoce: od Martina do Tří králů: [povídání pro děti a nejen pro ně]. Vyd. 1. V Hradci Králové: VANN, 1992. 39 s. ISBN 80-902771-1-X.

* TOUFAR, Pavel. Vánoce. Vyd. 2., V Akcentu 1. Třebíč: Akcent, 2001. 247 s. ISBN 80-7268-204-0.

* TOUFAR, Pavel. Vánoce na Moravě: vánoční zvyky a vaření u moravské stařenky. Vyd. 1. Třebíč: Akcent, 2010. 140 s. ISBN 978-80-7268-790-9.

* MINTALOVÁ, Zora. Veľká kniha slovenských Vianoc. Martin: Vydavateľstvo Matice slovenskej, C2008. 191 s. ISBN 978-80-89208-92-0.