Adventní báseň

Text dotazu

Mohli by jste mně doporučit nějakou vhodnou báseň s
adventní tématikou. Každým rokem máme v obci slavnostní rozsvěcení vánočního
stromku s programem. Svoje znalosti jsem již vyčewrpala - od Vrchlického
báseň Vánoce a Šrámkův Prosinec. Báseň by neměla být delší než cca 4-5 slok.
Vím že se zdá, že v lednu je na takové starosti brzo, ale jak se říká, "kdo
je připraven, není zaskočen".

Odpověď

Dobry den,

vybrat basen, ktera by se hodila u prilezitosti rozsveceni vanocniho stromku ve Vasi obci a kterou byste rada recitovala, je tezke vybrat. Podle databaze Ustavu pro ceskou literaturu AV CR, Ceska elektronicka knihovna - Poezie 19.

a počátku 20. století, http://www.ceska-poezie.cz/cek/, jsme vytipovali basniky a prosli podle obsahu nektere jejich sbirky. Procitat podrobneji basne neni mozno z casovych duvodu a ani to neni naplni sluzby Ptejte se knihovny. Nektere basne jsme pro Vas ale preci jen vybrali a je jen na Vasem zvazeni, zda si z nich vyberete.

z WOJKOWICZ, Jan. Sny a touhy. Praha: Prehled, 1914. S. 55, basen Vanocni.

TOMAN, Karel. Basne. Praha: Cesky spisovatel, 1997. Sbirka Hlas ticha.

S.128, basen Advent.

TOMAN, Karel. Basne. Praha: Fr. Borovy, 1946. Sbirka mesice. S.118, basen Prosinec.

DYK, Viktor. Anebo a jine basne. Praha: Ceskoslovensky spisovatel, 1980. S.

188, basen Anebo.

KARASEK ze Lvovic, Jiri. Posledni vinobrani. Hvezdy nad Prahou. Bludne koreny. Praha: Aventinum, 1946. S. 18, Roraty u Svateho Vita.

RAIS, Karel V. Z domova. Verse. Praha: Unie, 1918. S. 96, basen Roraty.

SLADEK, Jos. V. Spisy basnicke.Souborne vydani ve dvou dilech. D.1. Praha:

J. Otto, 1907. Sbirka Zlaty maj. S. 435, basen Vanoce.

NERUDA, Jan. Zpevy patecni. Brno: Tribun EU, 2007. S. 25, basen Ukolebavka vanocni.

(NERUDA, Jan. Zpevy patecni. Praha: Ceskoslovensky spisovatel, 1974.S. 27.

Ukolebavka vanocni.)