Adopce dětí v 60. letech

Text dotazu

Snažím se zjistit, zda bylo možné na začátku 60. let adoptovat dítě z dětského domova, pokud byla adoptivní matkou žena samoživitelka. Případně za jakých podmínek mohlo být dítě, narozené v roce 1958, takové žadatelce svěřeno. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

osvojení dítěte upravuje občanský zákoník č. 89/2012, v minulosti byla úprava této problematiky zanesena do samostatného zákona – zákon o právu rodinném č. 265/1949, zákon o rodině č. 52/1955, resp. č. 94/1963. Předložené zákony nezmiňují přímo „samoživitele“ jako oddělený prvek osvojitelů, ale z příslušných částí vyplývá, že by osvojitel měl být schopen se o osvojované dítě postarat. V zák. o rodině, 94/1963 Sb. v § 64 bylo mezi podmínkami osvojení uvedeno: „Osvojiteli se mohou stát pouze občané, kteří zaručují způsobem svého života, že osvojení bude ke prospěchu dítěte i společnosti.“ Výlučnost osvojení pouze manželským párem platí dle § 74 zákonu o rodině č. 94/1963 Sb. jedině pro „osvojení nezrušitelné“: „(2) Takto mohou osvojit dítě pouze manželé, nebo jeden z manželů, který žije s některým z rodičů dítěte v manželství.“

Dnes z platného zákona vyplývá, že si dítě může osvojit i jednotlivec, „ještě důkladněji se pak ale posuzuje zázemí pro výchovu dítěte a tito žadatelé na dítě čekají déle, za ideální se stále považuje úplná rodina.“ (https://www.penize.cz/rodicovstvi/323791-adopce-krok-za-krokem-delsi-cesta-k-rodicovstvi) Někteří právníci o získání dítěte do péče samoživitele/lky hovoří jako o velmi výjimečném řešení, viz např. https://dostupnyadvokat.cz/blog/osvojeni-a-adopce. Právo v 50. letech a počátkem 60. let pohlíželo na samoživitele/lky rozhodně ještě více skepticky, již samotné pěstounství a umísťování dětí do rodin nebylo oficiálně prosazováno. Jak píše Jan Paleček ve svých závěrech výzkumu v této oblasti (Osvojování dětí v České republice, 2017), „[d]ětské domovy a ústavní zařízení byly v 50. letech jednoznačně preferovanou formou péče o děti bez rodiny. V roce 1952 zákon o sociálně právní ochraně mládeže před péčí v náhradních rodinách jasně upřednostnil kolektivní náhradní péči ve státních institucích.“ (s. 7) Autor dále dokládá citací ze zápisu z porady ministerstva práce a soc. věcí z roku 1950, že byl tento důraz na ústavní výchovu veden kromě zdravotních hledisek hlavně kvůli „politickému“ aspektu výchovy, aby se neodbočovalo od „linie kolektivní výchovy“; když v pěstounských rodinách není záruka, že by v nich bylo dítě vychováváno „novým způsobem“. Tento zastřešující princip ale úspěšně narušovala praxe a řada dětí žila u adoptivních rodičů. „Dále, již v roce 1958 došlo v zákoně o změně předpisů osvojení k úpravě podmínek tak, aby adopce byla snadnější“ (tamtéž).

Na základě prostudovaných zdrojů můžeme usuzovat, že konec 50. let a 60. léta bylo v oblasti osvojování dětí a jejich náhradní péče období dynamických změn. Lze se tudíž domnívat, že neprovdaná žadatelka o adopci v roce 1958 měla velmi složitou situaci. Dle platného zákona o právu rodinném (265/1949), znění k 29. 5. 1958, mohlo osvojení vzniknout „soudním výrokem na žádost osvojitele“, dále byl potřeba souhlas zákonného zástupce nebo opatrovníka dítěte (viz § 66). Soud pak pravděpodobně zkoumal celý profil žadatelky, jak majetkový, sociální, tak politický atd.

Pro kontext a další informace doporučujeme ke studiu zejm. přehledně zpracovaný výzkum Jana Palečka, zpráva o něm je dostupná online, viz níže.

Zdroje:

Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

Zákon č. 265/1949 Sb., o právu rodinném

Zákon č. 94/1963 Sb., o rodině

https://www.zakonyprolidi.cz/

MATĚJČEK, Zdeněk. Náhradní rodinná péče: průvodce pro odborníky, osvojitele a pěstouny. Praha: Portál, 1999. 183 s. ISBN 80-7178-304-8.

PALEČEK, Jan. Osvojování dětí v České republice. Zpráva z výzkumu v České republice na téma osvojení [online]. Praha: Středisko náhradní rodinné péče, 2017. 55 s. [cit. 2. 2. 2023] Dostupné z: https://nahradnirodina.cz/sites/default/files/osvojovani_deti_v_ceske_republice.pdf

https://www.penize.cz/rodicovstvi/323791-adopce-krok-za-krokem-delsi-cesta-k-rodicovstvi

https://www.cpnrp.cz/zajemci-o-adopci/

https://dostupnyadvokat.cz/blog/osvojeni-a-adopce