Adolf Veselý

Text dotazu

Dobrý den, zabývám se geneslogií svého rodu a zjistil jsem, že s Adolfem Veselým máme stejné předky. Veselý Adolf byl spisovatel a údajně pracoval také jako redaktor Lidových novin a Národních listů. Narodil se 4.1.1986 na Lipůvce a zemřel 7.5.1961 v Praze. Potřeboval bych se více dozvědět o jeho životě a díle, případně o jeho předcích a potomcích. Údajně se také zabýval historií svého rodu. Nachází se podobné údaje v některém jeho díle, nebo v jiných dokumentech. děkuji

Odpověď

Dobrý den, poměrně velké množství informací o Adolfu Veselém je možné najít v různých slovnících českých spisovatelů. Zdá se, že byl velmi aktivním autorem se širokým záběrem, podrobnější údaje životopisného (soukromého) charakteru se nám v těchto pramenech však nepodařilo nalézt.
Adolf Veselý se s rodinou ve čtyřech letech stěhoval do Řečkovic, kde chodil do školy, rodina byla poměrně zámožná a patřila k vesnické honoraci. Veselý vystudoval reálku a stavební inženýrství na technice v Brně, stal se však novinářem. Byl redaktorem Moravské orlice, Lidových novin v Brně, Rovnosti (1918-1919), Ottova nakladatelství a Národních listů v Praze (1910/17, s přerušením za války).  Vedl kulturní rubriku v Čs. republice (Pražských novinách, 1929/30),  do roku 1957 pracoval jako úředník tiskové služby prezídia ministerské rady. Publikovat začal verše v Lumíru a Moderní revue a kritiky v brněnském Moravském kraji. Nejčastěji užíval šifru adv. Jako kritik se zabýval zejména výtvarnictvím na Moravě. Po několik let (1932-1935) redigoval Slovanský  Jadran, beletristickou přílohu Čs.-jihoslovanské revue. Překládal z jihoslovanské lyriky, latiny, němčiny a francouzštiny. Za 1. světové války sloužil na východní frontě, byl raněn s trvalými následky.

Podle "Kulturního adresáře ČSR" pro rok 1936 se manželka Adolfa Veselého jmenovala Zina, dcera pravděpodobně Jiřina, jako bydliště je uváděna Praha XI, Blodkova 1 (nyní na Praha 3). "Pražský adresář 1937-1938" uvádí u Adolfa Veselého manželku Terezii. Fotografii A.Veselého včetně jeho podpisu naleznete např. v knize Rozzáření zraků, tatáž fotografie však byla publikována i v jiných jeho knihách.

Žádnou autobiografii A.Veselého jsme nenalezli, dílčí literárně zpracované vzpomínky  byly zahrnuty do knih "Paměti českých spisovatelů z dětství" a "Čtverozvuk" nebo "Člověk na zemi" (texty v těchto dvou knihách jsou shodné). Podle knihy "Paměti českých spisovatelů z dětství" uložil A.Veselý své dětské vzpomínky do knih Okno do nebe a Řeč země. Bohužel není v našich možnostech číst podrobně celé texty a hledat konkrétní životopisné informace. Pokud byste měl zájem, všechny zmíněné knihy jsou např. ve fondu Moravské zemské knihovny v Brně (http://www.mzk.cz).  Veselého pozůstalost je uložena v Literárním archivu Památníku národního písemnictví (http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/cs/pruvodce-po-fondech-la-seznam
y.php?id=1898&sk=v). Informace o tom, zda se věnoval zkoumání historie své rodiny  a případné výsledky jeho  genealogického bádání by Vám pravděpodobně poskytli nejspíše příbuzní A. Veselého.

Přehled o knižně publikované tvorbě A.Veselého získáte z níže uvedených slovníků, využít můžete i Elektronický katalog NK ČR - bázi NKC (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc), který je budován mimo jiné i na základě práva povinného výtisku pro publikace vydané na území ČR. Pokud by Vás zajímaly i články A.Veselého nebo články věnované jeho tvorbě doporučovali bychom Vám prohledat databáze, které na svých stránkách zpřístupňuje Ústav pro českou literaturu AV ČR - Bibliografie do roku 1945 (http://isis.ucl.cas.cz/?form=ret), Bibliografie od roku 1961 (http://isis.ucl.cas.cz/index.jsp?form=biblio). Pro zadání dotazu v databázích je lepší využít nabízené odkazy "Slovník", Adolf Veselý je v databázích uveden v několika podobách.

použitá literatura:
* Slovník českých spisovatelů. Praha : Československý spisovatel, 1964. s.
550.
* PRAŽÁK, František. Paměti českých spisovatelů z dětství. V Praze : Nakladatelství J.Otto, 1946. s. 207-208.
* Československý hudební slovník osob a institucí. Svazek druhý, M-Ž. Praha : Státní hudební vydavatelství, 1965. s. 865-866.
* VESELÝ, Adolf. Rozzáření zraků : výbor z lyriky. Mor. Ostrava ; Praha : Josef Lukasík, 1942. 182 s.
* ADAMOVIČ, Ivan. Slovník české literární fantastiky a science fiction. Praha : R 3, 1995. s. 239-240.
* DOLENSKÝ, Ant. Kulturní adresář ČSR : biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic. II. roč. V Praze : J. Zeibrdlich, 1936. s. 591.
* Pražský adresář 1937-1938. V Praze : Státní tiskárna, 1937. s. 1544.
* POLÁK, Vladimír. Literární místopis okresu Blansko. Blansko : Okresní knihovna v Blansku, 1985. s. 109-110.
* Zapomenutí. Literární noviny. 1998,  roč. 9, č. 48 (2. 12.), s. 13. - online na http://archiv.ucl.cas.cz/

Adolf Veselý o sobě:
* TAUFER, František ; BENEŠ-BUCHLOVAN, Bedř. ; MARTÍNEK, Vojtěch ; VESELÝ, Adolf. Čtverozvuk. Brno : Moravské kolo spisovatelů, 1926. s. 109-110.
* VESELÝ, Adolf. Člověk na zemi : výbor z poesie Adolfa Veselého. [Praha : J. Otto, 1927]. s. 23-3
* PRAŽÁK, František. Paměti českých spisovatelů z dětství. V Praze : Nakladatelství J.Otto, 1946. s. 207-208.
* VESELÝ, Adolf. Okno do nebe : kniha radostného mládí. Praha : J.Otto, [1926]. 196 s.
* VESELÝ, Adolf. Řeč země : první kniha básní Adolfa Veselého. Plzeň : Páteční sloupky, 1933. 59 s.

podrobná hesla věnovaná hlavně jeho literární tvorbě naleznete např. v:
* KUNC, Jaroslav. Slovník soudobých českých spisovatelů : krásné písemnictví v letech 1918-1945. 2. díl.  Praha : Orbis, 1946. s. 908-910.
* Slovník českých spisovatelů. Praha : Československý spisovatel, 1964. s. 550.

jubilejní články
* (jvj). [Pětasedmdesátky se 4. ledna dožívá spisovatel a básník Adolf Veselý...]. Rovnost. 1961, roč. 76, č. 2 (3. 1.), s. 4.
* ZELÍK, Jaroslav. Vzpomínka k nedožitým osmdesátinám Adolfa Veselého. Vlastivědné zprávy z Adamova a okolí. 1966, roč. 10, č. 1 (březen), s. 13-14.
* Adof Veselý šedesátníkem. Svobodné noviny. 1946, č. 3 (4.1.1946), s. 3.
* r. 60 let Ad. Veselého. Lidová demokracie. 1946, 4.1.1946, s. 3.

nekrology
* Zemřel spisovatel Adolf Veselý. Lidová demokracie. 1961, roč. 17, č. 112 (9. 5.), s. 4. * Zemřel spisovatel A. Veselý. Rovnost. 1961, roč. 76, č. 111 (9. 5.), s. 4.
* Šp. Adolf Veselý zemřel. Časopis společnosti přátel starožitností. 1961, roč. 69, č. 3, s. 169.