Adolf Hitler

Text dotazu

Dobrý den, prosím v roce 1948 byl Adolf Hitler prohlášen za mrtvého v jaké městě?

Odpověď

Dobrý den,  k Hitlerově smrti existuje poměrně rozsáhlá literatura, nikde jsme ale nenašli zmínku o tom, že by v roce 1948 byl prohlášen za mrtvého.
Ohledně Hitlerovy smrti probíhaly po válce dlouhé diskuse, některé materiály a část Hitlerových pozůstatků se ocitly v tehdejším Sovětském svazu. V letech 1945-1968 Rusové do věci vnášeli nejasnosti a hned v roce 1945 vydali několik prohlášení, podle nichž měl být Hitler naživu. Až v roce 1968 uvolnili materiály, z nichž bylo zřejmé, že Hitler skutečně v roce 1945 spáchal sebevraždu. Nicméně i na Západě byla k dispozici řada dokladů a svědectví.

V r. 1950 vydal americký soudce Michael A. Musmanno knihu o Hitlerově smrti.
V té souvislosti vyslechl v letech 1945-1948 kolem 200 svědků. V r. 1948 shromáždil nejdůležitější svědky v Norimberku. (Hitlerův konec, s. 383n.)

25. září r. 1956 vydal Obvodní soud v Berchtesgadenu prohlášení smrti Adolfa Hitlera. Tím bylo uzavřeno řízení zahájené v r. 1952, které mělo stanovit smrt a dobu smrti Adolfa Hitlera, závěrem bylo, že Hitler zemřel 30. dubna 1945 v Berlíně následkem sebevraždy. (tamtéž, s. 394)

Literatura:

Hitler ve faktech / Thomas Fuchs ; [přeložil Milan Soška]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Baronet, 2001. -- 254 s. ; 20 cm

Hitlerova smrt : nejnovější fakta z ruských tajných archivů / Ada Petrovová & Peter Watson ; [z angličtiny] přeložil Miroslav Košťál. -- 1. vyd.. -- Praha : BB art, 1998. -- 189 s., [32] obr. příl. : il. ; 21 cm

Hitlerův konec : legendy a dokumenty : se 138 snímky a dokumenty / Anton Joachimsthaler ; [z německého originálu ... přeložil Josef Otáhal]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Naše vojsko, 2007. -- 469 s. : il., portréty, plány, faksim. ; 24 cm

Hitler : 1836-1945 [i.e. 1936-1945] : Nemesis / Ian Kershaw ; [z anglického originálu ... přeložil Pavel Vereš]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Argo, 2004. -- 971 s., [48] s. obr. příl. : il., mapy, portréty ; 24 cm