Adam a Eva

Text dotazu

dobrý den

Chtěla bych se zeptat, jestli je někde v Bibli nebo jinde uvedeno jestli Adam a Eva byli lidé určité rasy ?
není to myšleno rasisticky .
děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

Váš dotaz je zajímavý, bohužel na něj těžko najdeme jednoznačnou odpověď.

K Bibli samotné existuje nespočet výkladů, mnoho textů je mnohoznačných.

Žádný oficiální výklad jsme nenašli, pouze několik textů které interpretují původ člověka a jeho rozšíření po světě. Jedná se často o různé alternativní teorie.

,,Při rekonstrukci pravé historie vzniku lidských ras můžeme použít základní genetické informace, dále knihu Genesis a vliv životního prostředí." (...)

Teologové se totiž museli potýkat se zapeklitou otázkou: Jak je možné, že pokud tedy Bůh stvořil Adama a Evu jako první lidi k obrazu svému, mohly následně vzniknout různé variace barvy pleti a jiných fyzických vlastností, když by logicky všichni potomci měli vypadat stejně.

,,První stvořený člověk - Adam, z něhož vzešlo všechno předpotopní dnešní lidstvo, byl stvořen s nejdokonalejší kombinací genů."

Museli proto použít berličky v podobě genetiky a biologie, což zkombinovali s biblickým příběhem o Babylonské věži. V tom, jak je všeobecně známo, Bůh potrestal lidské pokolení, které mluvilo pouze jedním jazykem jejich zmatením - lidé si přestali rozumět a začali mluvit různými jazyky.

Tento příběh byl použit paralelně na barvu lidské kůže - do té doby měli všichni jednu barvu kůže. Nebyla ani příliš světlá, ani příliš tmavá - lidé měli mít zhruba vzhled obyvatel Středního východu. ,,Došlo k rozbití jediné lidské komunity a člověk se rozprchl po celé zemi, tak jak Bůh původně zamýšlel. A to je právě chvíle, kdy vznikly všechny známé čeledi, které nesprávně nazýváme rasy. V Bibli bychom marně hledali slovo nebo koncept lidských ras."

,,Noe a jeho rodina měli s velkou pravděpodobností středně hnědou barvu pleti. Tento odstín pokožky byl před potopou docela ideální. Chránil člověka před slunečním zářením a současně umožňoval dostatečnou produkci vitamínu D. Adam a Eva zcela jistě vlastnili faktory pro všechny odstíny, takže je možné připustit, že i oni byli středně hnědí. Skutečností je, že většinu dnešní světové populace tvoří lidé právě této barvy pleti."

Autor se pak pouští do úvah o tom, jak po Babylónu proběhla velká migrace, která vedla k rozptýlení různých skupin do jednotlivých částí Světa s tím, že rozdílné klimatické podmínky probudily právě rozmanitost v barvě kůže.

Úvaha se vymezuje proti evolucionismu, podle kterého se rasy vyvinuly evolučním způsobem, takže některé jsou vyspělejší a jiné zaostalejší. Evolucionismus nemá dnes zastání ani ve vědě, vylučuje se však také s biblickým příběhem.

,,A právě evoluční teorie podkopala základ knihy Genesis, stejně jako Ježíšovo evangelium, a to i přesto, že evoluce je z vědeckého racionálního hlediska naprosto nepřijatelná. V tomto smyslu je třeba uvážit, zda po přijetí třeba i teistické evoluce, zůstává věřící křesťanem. Každý biblický křesťan by měl vědět, že evoluce eliminuje celou biblickou zprávu od Genesis až po Zjevení. Ne všem je známo, že evoluční teorie skvěle posloužila jako podklad rasových předsudků např. Hitlera. Rasová diskriminace spočívá na utkvělé představě, že rasy stojí na různých stupních evolučního vývoje, a tudíž jsou některé zaostalé a primitivní. Samozřejmě rasa vůdčích evolucionistů, tedy bílá, je ta nejvyspělejší. Našli se však i ti, kterým bylo na základě Bible zcela jasné, že lidé jsou si rovni po všech stránkách, tedy i geneticky, a že všichni pocházíme z lidských, Bohem stvořených, a ne jiných předků."

Výše uvedená úvaha Pavla Bartoše se dá tedy shrnout ve smyslu: Adam s Evou byli neurčité barvy pleti, k lidské rozmanitosti došlo podobně jako v lingvistické stránce až po potopě, po babylónském zmatení jazyků.

Podobný výklad podává stránka Got Questions:

,,Bible nám nedává jednoznačnou odpověď na otázku o původu různých "ras" nebo barev pleti mezi lidmi. Bible vlastně zmiňuje jen jednu rasu - lidskou rasu, lidstvo. V lidstvu pak je rozmanitost co do barvy kůže a dalších fyzických charakteristik. Někteří lidé spekulují s myšlenkou, že když Bůh zmátl lidské jazyky při stavbě Bábelské věže (Genesis 11:1-9), došlo rovněž k rozdělení ras. Je možné, že Bůh uzpůsobil genetické charakteristiky lidí tak, aby co nejlépe přežívali v různých prostředích, jako například vidíme, že Afričané jsou geneticky lépe vybaveni k přežití v africkém vedru. Podle tohoto názoru Bůh zmátl jazyky, čímž lidstvo oddělil po lingvistické stránce, a potom geneticky učinil rozdílné rasy podle toho, kde která rasa či skupina lidí geograficky sídlila. Ačkoliv je to možný výklad, nemá tato teorie příliš pevný biblický základ. Rasy či barvy lidské pleti nejsou ve spojitosti s Bábelskou věží nikde zmíněny. "

Další, rovněž nepodloženou teorií je teze, že Adam a Eva měli kompletní genetické informace k plození potomků různé barvy pleti.

,,Je zřejmé, že Bůh chtěl, aby lidstvo bylo vzhledově velmi rozmanité, bylo by proto i logické předpokládat, že dal Bůh Adamovi a Evě schopnost plodit děti různých barevných odstínů. Později vidíme, že jedinými lidmi přeživšími potopu, byli Noe s manželkou a Noemovi tři synové se svými manželkami - celkem tedy pouze osm lidí (Genesis 7:13). Je možné, že Semova, Chamova nebo Jáfetova manželka byla (či byly) jiné rasy. Je možné, že Noemova manželka byla jiné rasy než Noe. Možná všech osm lidí bylo různých ras, což by znamenalo, že měli genetickou schopnost plodit potomstvo různých ras. Ať už je vysvětlení jakékoli, nejdůležitějším prvkem této otázky je to, že jsme všichni příslušníky jedné - lidské - rasy, všichni jsme stvořeni týmž Bohem a za stejným účelem - abychom mu přinášeli slávu."

Použité zdroje

BARTOŠ, Pavel. Jak vznikly lidské rasy? Dostupné on-line z: http://www.reformace.cz/[…]/jak-vznikly-lidske-rasy-2-cislo-28

Jaký je původ různých ras? Dostupné on-line z: https://www.gotquestions.org/Cesky/puvod-ras-rasovy.html

Zahraniční článek: https://www.desiringgod.org[…]come-from-adam-eve-and-noah