Adalbert Živný

Text dotazu

Dobrý den, sháníme veškeré informace o Adalbertu
Živném, mšenském rodákovi a jediném učiteli hry na klavír Fr.Chopina, popř.
existují-li nějaká jeho díla.

Odpověď

Dobrý den,

Vojtěch Živný byl hudební pedagog českého původu, narozený 13.5.1756 ve Mšeně (okr.Mělník), zemřel 21.11.1842 ve Varšavě.
Polský přepis jména : Wojciech Žywny, německy Adalbert Zhywny.

Živný se v mládí učil hře na housle, klavír, varhany (u Jana Křtitele Kuchaře a lesní roh). Studoval harmonii a kontrapunkt a již tehdy komponoval.
Podle nezaručených zpráv žil nějakou dobu ve Stuttgartu a Zweibrückenu.

Do Varšavy přišel Živný za vlády Stanislava Aud.Poniatovského, byl pianistou hraběte Kaz.Sapiehy, po III. dělení Polska (1795) se usadil ve Varšavě a věnoval se hudební výchově mládeže z předních rodin. Vyučoval též v internátu Chopinova otce, kde byl v klavírních i teoretických základech jeho žákem Fryderyk Chopin (1816-1822). Živný se věnoval svému úkolu svědomitě, vštípil Chopinovi úctu k J.S.Bachovi. Chopin si svého učitele velmi vážil.
Svědčí o tom nejen polonéza As-dur, kterou napsal a věnoval jedenáctiletý Chopin Živnému ke jmeninám (Polonaise pour le Piano forte composée et dedié á Monsieur A. Żywny par son Eléve Fryderyk Chopin á Varsovie ce 23 Avril 1821), ale také četné zmínky v Chopinových dopisech z Vídně a z Paříže.

Živný byl autorem sonát, polonéz, preludií, apod., z nichž se nic nezachovalo (speciální práce není, roztroušené jsou jen zmínky v celé chopinovské literatuře). Skládal v klasicistním stylu s vlivy romantismu, dalšími vlivem byla středoevropská lidová hudba.
Jediný známý portrét V. živného je od Ambrože Miroszewskiego (1829), který byl zničen za války (1939).

zdroj : Česko-slovenský hudební slovník osob a institucí. Sv. 2, Praha :
Státní hudební vydavatelství 1965

Pro doplnění uvádíme citát z
http://www.fdb.cz/lidi-zivotopis-biografie/68927-fryderyk-chopin.html :

 "Chopinovými prvními učiteli hudby byli Češi, Vojtěch Živný a Václav Würfl.
Poté studoval na varšavské konzervatoři u Elsnera. Jeho skladby jsou dokonalým obrazem myšlení skladatele i doby romantismu, ve které žil. Byl nadšen myšlenkou polské národní svobody a netajil se tím. To bylo také příčinou jeho odchodu z Polska po nezdařelém povstání r. 1830. Druhým domovem se mu stala Paříž. Vyučoval hudbě, koncertoval".

a doporučejeme :
http://cs.wikipedia.org/wiki/Vojt%C4%9Bch_%C5%BDivn%C3%BD.