Achtelník

Text dotazu

Dobrý den, při pátrání po předcích jsem narazila na výraz achtelník (otec František, achtelník v Koškově...) Nikde ale nemůžu nalézt kdo byl achtelník, nebo čím se živil (snad jediný náznak, že to mohl být osmiláník - tedy vlastnil osminu lánu). Můžete mi prosím pomoci?

Děkuji a přeji pěkný den

Odpověď

Dobrý den !

Německo český slovník "Achtel" jako osminu, osminkový, také Jungmannův slovník uvádí "Achteljk" jako "míru piva jež z obecního popouštěti se má".

Použité zdroje

Siebenschein, Hugo. Německo-český slovník. [1. vyd.]. Praha: SPN, 1964. 2 sv.

Jungmann, Josef a Petr, Jan, ed. Slovník česko-německý. Díl 1., A-J. 2., nezm. vyd. Praha: Academia, 1989. 38, VIII, 852 s.