Absolventi gymnasia na Starém Městě pražském

Text dotazu

Vážení. Kde hledat seznam absolventů gymnasia na Starém Městě pražském ze šk. roku 1874/1875? Rád bych zjistil na kterém gymnasiu maturoval můj praděd. Jediné vodítko, které mám, je záznam v katalogovém listu filosofické fakulty Karlo-Ferdinandovy univerzity, že přišel z gymnasia na Pražském Starém městě. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

Národní knihovna ČR má ve svém fondu výroční zprávy mateřských, obecných, průmyslových, reálných a dalších škol, sirotčinců a vychovatelen. Vhodný záznam, který by se shodoval s datací a Starým Městem jsme nenašli, ale vytipovali jsme některá gymnázia, jejichž soupis Vám zasíláme. Budete potřebovat se stát uživatelem Národní knihovny a objednat se v Hale služeb do Fondu 19. století do Hostivaře.

Pokud ve Fondu 19. století nebudete úspěšný, doporučovali bychom vám navštívit Archiv hl. města Prahy. V digitalizovaných sbírkách jsme kroniku Vašeho gymnázia nenašli, ale ve fondu by měli mít nejucelenější kolekci archiválií k tématu pražského školství, viz Archivní katalog (ahmp.cz). Současně by Vám mohli ještě lépe poradit. Níže přikládám seznam:

Seznam, Generální katalog – Gen I – Z-Ž: Výroční zprávy K-P, zajímavý záznam začíná na čísle 643:

  • Praha II – Neustaedter Gymnasium, 57 B 16
  • Praha III – Gymnasium auf der Kleinseite in Prag, 57 B 15
  • Praha V – Realgymnasium in Smichow, 57 B 93
  • Praha XII (Královské Vinohrady) – Staatsgymnasium, 57 B 300, ale začíná rokem 1898/99
  • Praha V (Smíchov) – Staatrealgymnasium , 57 B 93
  • Praha ? – Staats-Realgymnasium, 57 B 73
  • Praha 2 – Akademické gymnázium, 57 B 14
  • Praha 2 – První státní reálné gymnázium (Masarykovo) – 57 B 72
  • Praha 2 – Nové Město – c k vyšší gymnázium (2. státní reálné) – 57 B 118
  • Praha 3 – Obecní gymnázium reálné – 57 B 32

Pražské kalendáře jsou bohužel z pozdější doby: Pražský kalendář studujících škol středních na rok ... V Praze: Tiskem a nákladem Ed. Beauforta, [1887-1889].

Zkoušeli jsme také hledat v katalogu Národní knihovny ČR na adrese https://aleph.nkp.cz se zadáním klíčových slov školství 19. století. Výsledkem bylo 716 záznamů, z nichž jsme jich většinu prošli (do záznamu 567). Nalezli jsme jednu jubilejní publikaci Gymnázia Na Zatlance, kde byli vyjmenováni žáci, nicméně seznam začínal rokem 1900. Úspěšnost je nízká.