abrysse

Text dotazu

Jan Blažej Santini-Aichel (3. února 1677, Praha - 7. prosince 1723, Praha). Nalezl jsem článek kde je informace, že byl v naší obci honorován za "abrysse" pro kostel v Přepychách. Nějak nemohu zjistit co si pod tím mám představit. Děkuji za informaci.

Odpověď

Dobrý den,

Abryss - zastaralé podstatné jméno; např. polsky abrys, německy die Abrisse (útržky, náčrtky, naznačení)
významy - v technice a umění

obrys , plán , návrh , výkres , náčrt; např. učinit stavební abrys
https://de.wiktionary.org/wiki/abrys

Ukázky z textu:
Tato gigantická statue byla budována od roku
1714. Prvý návrh na ni dodal Giovanni Battista Bulla a další dva modely byly
provedeny do roku 1716. Následujícího roku však bylo v městské radě
usneseno, že "celá ta Architectura v jednom i druhém abrisse na nic jest".
Přivolaný "P. Santini chce 150 flr. propadnouti, jestli na tu horu tak, jak abryss
ukazuje Salvator, tři apoštolově, Moyses a Eliáš se směstnati mocti budou...
a protož že on P. Santini sám chce Modell z hlíny udělati".

Použité zdroje

PAUKRTOVÁ, Zdena. Ignác Rohrbach: (1691?-1747) : restaurované obrazy z farního kostela sv. Máří Magdalény v Bohdanči : the restored sculptures from the church of St Mary Magdalene at Bohdaneč. Praha: Národní galerie, 2001.
http://10.5.1.36:8080/[…]/uuid:09a208e5-8b5d-4442-8c6e-396292fa555f

Matyáš Bernard Braun: 1684-1738 : Sborník z věd. konf. Nár. galerie v Praze 26. a 27. listopadu 1984. Praha: n8rodní galerie, 1988.
http://10.5.1.36:8080/[…]/uuid:746b0a20-4b5a-11e5-a7b4-001018b5eb5c