abatyše

Text dotazu

Dobrý den, na internetu nemohu dohledat původ slova ABATYŠE. Zajímalo by mě, jestli má nějakou spojitost s aramejským výrazem ABBA-otec. Tento výraz se na začátku našeho letopočtu používal pro představené židovského náboženství a později se od něj odvodili označení pro církevní hodnostáře. Děkuji za odpověď. Budu vám vděčná, pokud mě ve výzkumu posunete dál

Odpověď

Dobrý den,

slovo abatyše či matka představená je označení pro představenou kláštera u některých katolických řeholí. Její povinností je řídit patřičný klášter nebo ústav a bdít nad tím, aby v něm byla zachovávána pravidla řehole. Její konkrétní pravomoci určují pravidla toho kterého řádu či kongregace.

Slovo abatyše bylo odvozeno ze středolatinského slova abbatissa. Stejný původ má i slovo jeptiška, lidově hanlivě  heptiška (z hornoněmeckého eppetisse, a to ze středohornolatinského abbatissa).

Výše uvedená slova mají původ, stejně jako slovo opat (z lat. abbat-em), v syrském slově abba = otec, mnich (což je slovo z „dětské“ řeči, jako ide, atta, papa, apa – otec.

Zdroj : 

Machek, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 866 s. ISBN 80-7106-242-1.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Abaty%C5%A1e

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

23.01.2014 10:29

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu