A. Platonov

Text dotazu

Prosím vás, chtěla bych si přečíst povídku od Andreje Platonova, která se jmenuje Hnojný dvůr. Zmiňuje se o ní Jan Zábrana ve svých Modrých denících. Nemohu zjistit, ve které sbírce povídek je Hnojný dvůr zařazen. Děkuji za pomoc.

Odpověď

Dobrý den, bohužel, nepodařilo se nám nikde najít Platonovovu povídku či novelu s titulem Hnojný dvůr.
Jediným dílem Andreje Platonova s podobným titulem je novela Hnojný vítr (rusky Musornyj veter), která česky vyšla ve sbírce Zrození mistra (Platonov, A.: Zrození mistra. Praha: Odeon, 1974), v překladu Jana Zábrany.
Zábrana o této novele napsal v doslovu knihy:
"Tragédie vyděděné, zavržené, do soumraku noci a domů zoufalství zahnané myšlenky, vyslovující své vášnivé prokletí devatenáctému století, které vybudovalo techniku a vědu a dopustilo, aby později mohla být na jejím vědění postavená despocie zachytil Platonov se sugestivní silou a vznešeným patosem v protifašistické novele Hnojný vítr (1934). Její hrdina, německý fyzik, autor spáleného traktátu o vesmíru jako neobydleném prostoru, vede na samém prahu nebytí a nevědomí polemiku s Descartem, polemiku o to, zda myslet znamená existovat v situaci, kdy ´myšlenka je zakázaný život´. Syžet celé novely o znelidštění světa, o zezvířečtění lidí, je pojat důsledně a doslova. V této odvážné poetické licenci, bezohledné k jakékoli věrohodnosti, je obsažená pronikavá intelektuální analýza fašismu jako popření života, která Platonovovi později dovolila pojmout Velkou vlasteneckou válku v nejobecnějších polaritách lidskosti a nelidskosti - jako válku o život.".

Některé sbírky Platonovových povídek má Národní knihovna pouze v konzervačním fondu, a tak se k nim nemůžeme dostat, abychom ověřili, zda se v některé z nich nenachází i povídka s názvem Hnojný dvůr. Možná by Vám v této otázce lépe poradili odborníci, např. Slovanská knihovna (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=weba_odbor_sk.htm; e-mail:
sluzby.sk@nkp.cz) nebo Slovanský ústav Akademie věd ČR (http://www.slu.cas.cz; e-mail: slu@slu.cas.cz).