30ti letá válka

Text dotazu

30ti letá válka, období této války a její důvody.

Odpověď

Dobrý den,

 Třicetiletá válka (1618-1648) byl evropský ozbrojený konflikt, známý především jako vyvrcholení sporů mezi římskokatolickou církví a zastánci vyznání, která vznikla po reformaci v 16. století, tedy kalvinismem a luteránstvím. Neméně důležitou příčinou války byl také boj evropských zemí o politickou nadvládu  Vlastní válku započala revoluce stavů v zemích Koruny české proti panovníkovi. Další mocenský souboj, který již v Evropě probíhal mezi Nizozemskými provinciemi a Španělskem, dnes známý jako nizozemská revoluce, také výrazně ovlivňoval boje v Evropě. A konečně vstup katolické Francie na stranu "protestantů" z obavy o přílišnou moc Habsburků podtrhl mocenské zájmy na pozadí třicetileté války.

První roky války probíhaly především na území Českého království a Rakouského arcivévodství, vzhledem k tomu, že zde vypukly revoluce proti Habsburkům, nicméně na většinu dalších let války se boje přemístily mimo tato území v důsledku toho, že se katolíkům podařilo velkou část bitev vyhrát a přesunout boje na území Svaté říše římské, které ovládali protestanti.

 Zdroj a další podrobné informace naleznete na :

https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C5%99icetilet%C3%A1_v%C3%A1lka

Doporučená literatura z fondu Národní knihovny, báze NKC, http://www.nkp.cz :

- [Č.záznamu: 001036032]

 30letá válka : čtení o počátku třicetileté války v Čechách a na Moravě od defenestrace královských místodržících k popravě vůdců stavovského povstání / Zdeněk Vyhlídal. -- Vyd. 1.. -- [Praha] : Adonai, 2001. -- 123 s.

- Č.záznamu: 000102286]

 Dlouhá válka : (1618-1648) / Arnošt Klíma. -- 1. vyd.. -- Praha : Slovo, 1996. -- 260 s., [8] s.

- [Č.záznamu: 000965665]

 Nepokojná léta : historie třicetileté války / Peter Englund ; [doslov Zdeněk Hojda ; verše přebásnil Libor Štukavec ; ze švédského originálu ... přeložili Luděk Mandaus a Dagmar Hartlová]. -- Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2000. -- 679 s.

- [Č.záznamu: 000990412]

 Třicetiletá válka : konflikt, který změnil Evropu / Radek Fukala. -- Vyd. 1.. -- Opava : Slezská univerzita, Filozoficko-přírodovědecká fakulta, 2001. -- 143 s., [14] s.

- [Č.záznamu: 001306523]

 Třicetiletá válka : obraz doby 1618-1648 / Petr Klučina. -- Vyd. 2.. -- V Praze ; Litomyšli : Paseka, 2004. -- 409 s.