28. říjen 1918 v okrese Brno-venkov

Text dotazu

Dobrý den,

rád bych se dozvěděl, jak probíhal vznik republiky 28. října 1918 v okrese Brno-venkov, konkrétněji na Židlochovicku, zcela konkrétně v Přísnoticích. Můžete mi doporučit nějaké publikované prameny?

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za tento zajímavý dotaz. Podle našeho vyhledávání v elektronickém katalogu Národní knihovny ČR i Bibliografie dějin Českých zemí Historického ústavu AV ČR (https://biblio.hiu.cas.cz/) (hledali jsme podle klíčových slov) i v článkové databázi ANL soudíme, že toto téma zatím nebylo zpracováno.

Události 28. října jsou popsány v přísnotické obecní kronice, která je dostupná online na http://www.prisnotice.cz/assets/File.ashx?id_org=13626&id_dokumenty=3137. Kronika bohužel není příliš informativní, protože se v ní píše pouze: "Zpráva do naší obce o osvobození přišla o 2 hod. odpolední a naše osvobození bylo oslaveno 7. listopadu lampionovým průvodem za zpěvu národních písní po obci. Po průvodu promluvili k shromážděným Frant. Mátl, Dr. Horníček a říd. uč. Foit. A když se po 4 letém vyhnanstvím [sic] navrátil do vlasti náš osvoboditel Masaryk, aby se ujal vlády nad naším národem, byla naše radost úplná. Již 19. prosince o 6 hod. večer i občané naší obce uspořádali lampionový průvod dědinou, který se seřadil před školou a po zapění národní hymny a provolání slávy a zdaru našemu prvnímu presidentu byla oslava skončena." (s. 103) Domníváme se, že pro další informace budete muset podniknout studium v pramenech. Co se dalších pramenů týče, podle databáze ministerstva vnitra (http://aplikace.mvcr.cz/archivni-fondy-cr/VysledkyHLEDANI.aspx?stranka=1&id=226203010730#226203010730) není dochována farní ani školní kronika, avšak zajímavá by mohla být kronika místního sboru dobrovolných hasičů z let 1904-1939. Události mohou být popsány i jinde, a proto bychom Vám doporučili obrátit se na Státní okresní archiv Brno se sídlem v Rajhradě (soka_brnovenkov@mza.cz).