2. světová válka - Jablonec nad Nisou, Rýnovice

Text dotazu

Dobrý den. Potřebovali bychom informace o 2.sv.válce na Jablonecku (Rýnovicích). Jsou nějaké knihy, kde bychom se mohli dočíst o důležitích osobnostech Jablonecka té doby?

Odpověď

Dobrý den, k tématu 2. světové války na Jablonecku jsme bohužel nenalezli mnoho dokumentů, snad byste mohli využít některé z následujících publikací (viz elektronický katalog NK ČR - http://sigma.nkp.cz/cze/nkc):

1) Jablonecko ve dnech zrady : [Sborník / Autoři:] Jan Křemen, Jiří Kořalka, Jindřich Schwippel, Jaroslav Lubas, Miroslav Sameš a kol. ; Připr. red. Novin Jablonecka ; Snímky: Fotografia. Jablonec nad Nisou : OV KSČ : ONV, 1958. 60, [4] s. : [17] s. fot. příl. ; 8°
Resumé: Sborníček historických črt, fejetonů, veršů a dokumentárních snímků o průběhu mnichovských dnů na Jablonecku.

2) SIMON, Eva Maria. Oswald Wondrak - Hanne Wondrak / zwei sudetendeutsche Schicksale des 20. Jahrhunderts. Schwäbisch Gmünd : Leutelt-Gesellschaft, 2003. 176 s. : il. (některé barev.) ; 24 cm

3) BITMAN, Jan. Jak jsme žili na Smržovce a v okolí ve 20. století. Smržovka : Město Smržovka, c2006. 167 s. : il., portréty, faksim. ; 32 cm

4) Protinacistický odboj v Pojizeří 1939-1945 : historie, doklady a vzpomínky bojovníků za svobodu / [autorský kolektiv vedený Bohumilem Dvořákem]. Mladá Boleslav : Severočeské revoluční národní podzemní hnutí Pojizeří při ČSBS-SDOP : Okresní muzeum Mladá Boleslav : Státní okresní archiv Mladá Boleslav, 2002. 160 s. : il., portréty, faksim. ; 21 cm

Dále uvádíme články z bibliografických databází Historického ústavu AV ČR
(http://biblio.hiu.cas.cz):

* Kašpar, Jan : Jablonečtí starostové do roku 1945. (Příspěvek k dějinám místních elit). Fontes Nissae. Prameny Nisy 5, 2004, s. 260-263.

* Kašpar, Jan : Archivní fondy drobných obcí jabloneckého regionu do roku 1945 uložené ve Státním okresním archivu v Jablonci nad Nisou. Fontes Nissae. Prameny Nisy 4, 2003, s. 115-132.

A články z katalogu dokumentů Krajské vědecké knihovně v Liberci
(http://ipac.kvkli.cz/i2/i2.entry.cls?ictx=li&language=2):

* Nahlédnutí do historie našeho města. 11. část, 5. díl, Centrum města 1938-1945. Z minulosti Jablonce nad Nisou / Václav Vostřák, Otokar Simm . Jablonecký měsíčník : radniční zpravodaj pro občany města Jablonec nad Nisou Č. 9 (2002), s. 18

* 60 let od vstupu wehrmachtu . Deník Jablonecka : Severočeské noviny Roč. 6, č. 236 (08.10.1998), s. 1, 9

* Václav Vostřák: Musíme se naučit odpustit / Václav Vostřák ; [zapsala] Kristýna Mazánková. Deník Jablonecka Roč. 13, č. 106 (06.05.2005) : Jablonecko : [příloha] S. 21
Obsah: Jak to vypadalo v Jablonci za 2. světové války

* Přes Jana Čoucha, Malou Paříž až po dnešní Zásadu. 5. část . Severočeské noviny : Dnešní Jablonecko Roč. 4, č. 69 (21.03.1996), s. 7, 8 klíčová slova: vlastivěda Čech - severní Čechy - Jablonecko dějiny - historie obce - druhá světová válka - totální nasazení -  osvobození - volby 1948 l. 1944 - 1948

Podrobnější informace budou zřejmě obsaženy spíše v archivních fondech, např. ve Státním okresním archivu Jablonec nad Nisou
(http://www.soalitomerice.cz/sokajab.htm) a Státním oblastním archivu v Litoměřicích (http://www.soalitomerice.cz/soal.htm). Pro vyhledání konkrétní archivní sbírky je možné využít databázi Archivní fondy a sbírky v České repulice (http://www.mvcr.cz/clanek/archivni-fondy-a-sbirky-v-ceske-republice.aspx).