2.světová válka

Text dotazu

Prosím o odpověď či nasměrování jinam na tento dotaz: proč po napadení Polska Německem vyhlásily Francie a Anglie válku Německu a neučinily totéž při napadení Polska Sovětským svazem? Co tomu bránilo kromě nepřipravenosti? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, Sovětský svaz vstoupil do války až 17.září 1939, tedy v době, kdy bylo o osudu Polska již de facto rozhodnuto. Jako zdůvodnění své intervence uvedl Sovětský svaz, že: "válka polsko-německá odhalila vnitřní bankrot polského státu. (...) Polská vláda je v rozkladu a neprojevuje žádnou známku života.
Znamená to, že polský stát a jeho vláda přestaly existovat. Tím také přestaly platit dohody uzavřené mezi SSSR a Polskem. Polsko ponechané svému osudu a zbavené vedení se stalo příznivým polem pro náhody a překvapení všeho druhu, které mohou ohrožovat SSSR. Z těchto důvodů sovětská vláda, která doposud zachovávala neutralitu, nemůže déle zachovávat neutrální postoj vůči této skutečnosti. Sovětská vláda nemůže déle lhostejně pohlížet na to, že pokrevně příbuzné národy, ukrajinský a běloruský, které žijí na území Polska, jsou ponechány svému osudu. Za těchto okolností sovětská vláda přikázala velení Rudé armády vydat vojskům rozkaz k překročení hranic s cílem vzít pod svou ochranu životy a majetek lidu Západní Ukrajiny a Západního Běloruska". (RICHTER, Karel. Válka začala v Polsku : utajovaná fakta o německo-sovětské agresi. 1. vyd. Praha : Epocha, c2004. s.264 - 265. ISBN 80-86328-43-0.) O tajném paktu  mezi Německem a SSSR ze dne 23.8.1939 nebyly v té době ostatní státy Evropy informovány. Vpád SSSR do Polska tak nebyl posuzován stejně jako vpád Německa do Polska 1.září 1939. W.Churchill na zasedání válečného kabinetu dne 16.10.1939 o sovětské válečné politice prohlásil: "Sovětskému svazu zřejmě připadalo rozumné využít nynější situace k tomu, aby získal zpět část území, jež Rusko ztratilo v důsledku předcházející války...Bylo v našem zájmu, aby SSSR posílil svou pozici v Pobaltí a tím snížil riziko, že jej ovládne Německo." (PONTING, Clive. Churchill. 1. vyd. v českém jazyce.[Praha] : BB art, 1997. s.381. ISBN 80-86070-20-4). Francie i Velká Británie dne 17.9.1939 již neplánovala zapojení do válečného konfliktu v Polsku. Dne 12.9.1939 se sešli v Abbéville britský ministerský předseda A.N. Chamberlain a francouzský premiér E. Daladier za přítomnosti francouzského generála M.G.Gamelina a společně dospěli k závěru, že válka v Polsku je již ztracena, a pokračování v útočných snahách ve prospěch Polska by již bylo neúčinné. ( PIEKALKIEWICZ, Janusz. Druhá světová válka.[Praha] : Svojtka & Co., [2007]. ISBN 978-80-7352-764-8). Dne 19.9.1939 "vlády Francie a Anglie poslaly sovětské vládě ostrou protestní nótu, vyzvaly Sověty ke stažení vojsk z Polska a prohlásily, že další postup na území Polska bude mít za následek automatické vypovězení války Sovětskému svazu v souladu s polsko-britskou a polsko-francouzskou smlouvou o pomoci", ale k naplnění ultimáta nikdy nedošlo. (PIEKALKIEWICZ, Janusz. Polské tažení : Hitler a Stalin rozbíjejí Polskou republiku. 1. české vyd. Praha : Naše vojsko, 2007. ISBN 978-80-206-0759-1).

Další informace k tématu by Vám mohli poskytnout pracovníci Vojenského historického ústavu: http://www.vhu.cz/ (knihovna je zapojená do služby Ptejte se knihovny) nebo provozovatelé webových stránek:
* http://www.fronta.cz/
* http://www.valka.cz/.