2. sv. valka, Švédsko

Text dotazu

Proc hitler neobsadil svedsko? svedsko zustalo neutralni a prodavalo ocel do nemecka ne za risske marky ale za zlato. mohli jsme rict i my, ze chceme byt neutralni a hitler by nas obesel?

Odpověď

Dobrý den,

postoj a situaci Švédska za druhé světové války podává např. tato publikace (heslo Sweden):

The Oxford Companion to the Second World War / I.C.B.Dear ; M.R.D.Foot. -- 1.Ed. -- New York : Oxford University Press, 1995

V knize je také uvedena další literatura.
Určující byl poměrně pružný postoj Švédska, které v lecčem Německu ustoupilo a přitom zachovávalo neutralitu. Zpočátku války bylo Švédsko vojensky poměrně slabé, později posílilo a pod tlakem spojenců začalo vůči Německu vystupovat odmítavěji.
Důležité také bylo to, že žádný stát se nerozhodl Švédsko za každou cenu zatáhnout do války.
U nás byla situace zásadně odlišná v tom, že tu existovala silná německá menšina, Československo bylo sousedem Německa a strategicky pro něj mělo asi jiný význam. Těžko také šlo v dané situaci projevit neutralitu, když Československo bylo jedním z prvních cílů Německa.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

16.01.2008 10:15

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu