2. sv. válka - 17. střelecký prapor, belgický

Text dotazu

Plzeň v roce 1945 kromě Američanů osvobodili i belgičtí vojáci, konkrétně belgický 17. střelecký prapor. Co to bylo za jednotku, kdy a jak se zformovala, kdo byli její vojáci (jestli je to nějak zajímavé) a hlavně kudy do Plzně táhli a jakých operací se zúčastnili? Případně zda byl v řadách vojáků tohoto praporu někdo zajímavý, známý, důležitý atd.

Odpověď

Dobrý den,

belgický 17. střelecký prapor (17th Fusilier Battalion, česky též 17. prapor fyzilírů) byl založen 15. ledna 1945 v belgickém městě Péruwelz. 3. března byl přiřazen k americké 1. armádě, konkrétně pod velení 3. Tank destroyer group 5. armádního sboru. 28. dubna byl přeřazen k 3. armádě, společně s 5. armádním sborem. V tomto zařazení se prapor také účastnil osvobození Plzně. Střelecké prapory (Fusilier battalions) vznikaly na belgickém území po osvobození v září 1944. Od října 1944 do června 1945 vzniklo 57 těchto jednotek (prapory 1-39 a 45-62). Jejich vznik byl realizací plánu belgické exilové vlády na obnovení pravidelné belgické armády po osvobození z roku 1943. V rámci formálně smluvního rámce byly nově vzniknuvší jednotky zařazeny pod spojenecké velení v rámci tzv. LMU (Liberated manpower units, volně přeloženo jednotky osvobozené živé síly). Značnou část stavů tvořili bývalí členové belgického odboje, především Tajné armády (Armée Secrète) a Národního roajalistického hnutí (Mouvement national royaliste, MNR). Jednotky, kterých do konce války vzniklo 57 z plánovaných 77, byly nasazovány často jako druhosledové jednotky, plnící logistické či posádkové úkoly, a většina z nich byla v okamžiku konce války ještě v procesu výcviku; dvacet praporů však bylo aktivně zapojeno do bojů. Ohledně konkrétnějších personálií bych Vám doporučil obrátit se v této věci na belgické Královské museum ozbrojených sil a vojenské historie (https://www.klm-mra.be/D7t/en/contact). Obecné informace můžete nalézt v článku Tomáše Jakla na webu VHÚ (http://www.vhu.cz/belgicti-vojaci-pri-osvobozovani-ceskoslovenska/), či v knize L. Championa Les volontaires de la libération: chronique des 53.000, či ve stručné přehledové publikaci nakladatelství Osprey Foreign volunteers of the allied forces.

Použité zdroje

CHAMPION, Lucien. Les volontaires de la libération : chronique des 53.000. Brusells: Collet, 1985.

THOMAS, Nigel. Foreign volunteers of the Allied Forces, 1939-45. London: Osprey Pub., 1991. ISBN 9781855321366.

http://www.vhu.cz/[…]/