Skloňování cizích jmen

Text dotazu

Překládám životopisné dílo a nejsem si jist, jak skloňovat jméno Clive a Nelson, jedná se o slovní spojení "znal i legendy o Clive(ovi)? a Nelson(vovi)?". Nemám jistotu, jak tato jména skloňovat. Také bych se rád zeptal, jestli je podle dnešních pravidel českého pravopisu přijatelné skloňovat ženská jména příponou -ová, v mém případě paní Vaughan(ová)?, nebo zda by se měl ponechat původní přepis. Protože bydlím již delší dobu v Británii, nemám zde člověka, jehož bych se na to mohl zeptat. Záleží mi na tom, aby můj překlad byl nejen čtivý ale také z hlediska české stylistiky správný. Čeština si to rozhodně zaslouží vzhledem k tomu, jak se s ní v dnešní době zachází a jak ji lidé v důsledku mnoha anglických slov, která se do češtiny přejímají, komolí. Předem laskavě
děkuji.

Odpověď

Dobry den, vetsina cizich prijmeni se v cestine bez problemu pripojuje k ceskym sklonovacim vzorum, a tak pravidla spisovne cestiny vyzaduji jejich ohybani.
Pokud prijmeni je v 1. pade zakonceno ve vyslovnosti na souhlasku (coz je pripad i Vami uvedenych prijmeni /"Clive"/ a /"Nelson"/), v souladu s povahou koncove vyslovovane souhlasky se pri sklonovani uplatnuji koncovky podle zivotnych vzoru "pan", popripade "muz". Prijmeni /"Clive"/ a /"Nelson"/ - jakozto prijmeni zakoncena ve vyslovnosti na obojetnou souhlasku - budou se tedy sklonovat podle vzoru "pan":
genitiv: Clivea (Cliva), Nelsona
dativ: Cliveovi (Clivovi), Nelsonovi
akuzativ: Clivea (Cliva), Nelsona
vokativ: Clive, Nelsone
lokal: o Cliveovi (o Clivovi), o Nelsonovi
instrumental: Clivem, Nelsonem.

U francouzskych, anglickych apod. cizich prijmeni koncicich v psane podobe na nevyslovovane (tzv. neme) /-e/ (jako u prijmeni Scribe, Verne, Clive) se toto pismeno pred padovymi koncovkami zpravidla vypousti, nesouvisi-li s vyslovnosti predchazejici samohlasky. Vyvojove tendence ovsem smeruji k ponechavani tohoto /-e/ v psane podobe (pokud nasledujici padova koncovka nezacina rovnez samohlaskou /e-/) - aby byla patrna vychozi nominativni podoba jmena. Za spisovne se tak povazuji oba zpusoby (tedy i "bez Clivea", i "bez Cliva").

Prechylovani prijmeni zen neni v bezne komunikaci povinne (tj. neni narizeno zakonem), neni take jednoznacne kodifikovano v mluvnicich. Pocita se s nim jako s prirozenou a potrebnou soucasti ceskeho gramatickeho systemu.
Existuji v cestine prijmeni, ktere dle tradice obvykle neprechylujeme (napr. Edith Piaf, Marilyn Monroe, Gina Lollobrigida), vedle nich ovsem prijmeni, u kterych se vzila prechylena podoba (napr. Katherine Hepburnova, J.K. Rowlingova, Hillary Clintonova). 
Obvykle se jazykovedci priklani spise k nazoru, ze by se v pripade tech cizich prijmeni, u kterych pri prechylovani nenastava problem (prijmeni koncici souhlaskou, jejichz vychozi jazyk nepouziva vlastni pravidla pro prechylovani), mela pouzivat prechylena podoba - dale sklonovana podle vzoru "mlada":
nominativ: Vaughanova
genitiv: Vaughanove
dativ: Vaughanove
akuzativ: Vaughanovou
vokativ: Vaughanova
lokal: o Vaughanove
instrumental: Vaughanovou.
Pro dalsi informace ohledne uzu v prechylovani a ruznych na ne nazoru doporucuji clanky:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:P%C5%99echylov%C3%A1n%C3%AD_%C5%BEensk%C3%BDch_jmen

http://femca.misto.cz/_MAIL_/clanek6.htm

http://www.zenyamedia.cz/clanky/zeny-nejen-v-jazyce/prechylovani-prijmeni_-z-zen-se-stavaji-muzi-

Zdroje:

Knappova, M.: Nase a cizi prijmeni v soucasne cestine. Liberec: Tax Az Korz, 2002

Jazykova poradna Ustavu pro jazyk cesky AV CR - http://www.ujc.cas.cz/poradna/porfaq.htm

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

07.02.2008 12:03

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu