Benátky nad Jizerou

Text dotazu

Rád bych se dozvěděl co nejvíce o etymologii názvu města Benátky nad Jizerou a souvislosti s používáním označení (slova) "Benátky" pro město Venezia (Venice) v Itálii.

Odpověď

Dobrý den, etymologie jména Benátky nad Jizerou a případná souvislost s italskými Benátkami je popsána v knize:
PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : Jejich vznik, původní význam a změny. Díl 1, A-H. K vyd. připr. Stanislav Petíra ; Věd. red.: Vladimír Šmilauer. [Dotisk] 1. vyd.. Praha : ČSAV, 1954. 7, 821, [2] s.
"... jm.Benátky upomíná svou koncovkou -átky na česká místní jména Kojátky, Miřátky, Služátky, apod..jež jsou deminutiva (tj.zdrobněliny) ke jménům Kojetice, Miřetice, Služetice. Ale ani jedno z uvedených Benátek (pozn. v knize autor zmiňuje celkem 9 Benátek, které se vyskytují na našem území) nemají na blízku osadu Benětice a rovněž ani jediné Benátky se nejmenovaly Benětice(Služátky u Pelhřimova se totiž původně jmenovaly Služetice).
Deminutivum od jm. Benětice by vlastně znělo Beňátky a po tom není ani u jedné z osad památky. Proto nezbývá než pokládat jm. Benátky za přenesené z Itálie. K jeho použití nás sváděla povaha míst. Všechny Benátky v Čechách totiž leží u řek nebo potoků a kromě toho jsou u některých ve vlhké, močálovité poloze upravené vodní toky. Lidé, kteří českým osadám dali jméno Benátky, vzpomínali bezpochyby na italské Benátky, město pověstné svou polohou a svými stavbami na říčním nánosu v Adriatickém moři. Toto město se nazývá lat. Venetia, ital. Venezia, slovin. Benetke(odtud asi české Benátky), něm. Venedig. V tomto MJ. je jm. Venetů, národa blízkého Illyrům, který sídlil asi od 13. stol. př.Kr. v sv. Itálii a dal jí jméno Venetia.
Když bylo nejdůležitější město tohoto území Aquileja zničeno r.452 po Kr.
Attilou, utekli obyvatelé Venetie na ostrůvky a založili tam město Venetii, které brzy nabylo nesmírné obchodní a kulturní důležitosti."

V publikaci Lexikon historických míst Čech, Moravy a Slezska. Uspořádali Joachim Bahlcke, Winfried Eberhard, Miloslav Polívka ; [z německého originálu přeložili Jan Dobeš ... et al.]. Vyd. 1.. Praha : Argo, 2001. 811 s. ISBN 80-7203-402-2 je na straně 10 uvedeno:
Benátky nad Jizerou - "Vesnice na levém břehu Jizery naproti vrchu Hradiště je poprvé zmiňována r.1359. Majitel dražického panství, Jan ml. z Dražic, nechal osadu kvůli otevřené poloze přestěhovat na vrch na pravém břehu řeky a udělil jí městská práva. R. 1369 jsou B. doloženy pod názvem "Juvenisbenatek". 

Více se o Benátkách nad Jizerou-převážně však o historii-můžete dočíst v
knihách:
KUČA, Karel. Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Díl 1, A-G. 1. vyd.. Praha : Libri, 1996, 874 s. ISBN 80-85983-13-3

AUGUSTIN, Josef. Velká encyklopedie měst a obcí ČR. Vyd. 1.. Sokolov : Arbor ; Praha : Knižní klub, 2001. 992 s. ISBN 80-242-0565-3 (Euromedia Group - Knižní klub : váz.) * 80-901534-1-0 (Arbor : váz.)

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

09.01.2008 15:23

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu