Antiperspirant s obsahem aluminia (Driclor)

Prosím Vás o odpověď na moji otázku-pokud používám antiperspirant(Driclor-aluminium chloride hexahydrate 20%)je možný výskyt rakoviny prsu? A co řeknete tady k tomu?

Rizika při používání produktů obsahujíci aluminium (hliník)
Health Care Education Institute
MVS - Quality Management Consultants

Vystavením vlivu velkého množství aluminia vzniká náchylnost k různým zdravotním problémům: poškození centrálního nervového systému, demence a ztráta paměti, apatie a těžké třesení.

Výsledky laboratorních testů prováděných posledních pár let ukazují, že materiály obsahující aluminium vedou k rozvoji rakovinného bujení, a stejně tak poukazují na spojení mezi rakovinou prsu a materiály obsahující aluminium.

Sloučeniny aluminia mají na tělo stejný účinek jako ženský hormon – estrogen. Když aluminium prostupuje tělem simuluje vlastnosti tohoto hormonu. Následkem toho je narušeno přirozené fungování estrogenu - což může vést k rakovině prsu.

Aluminium může pronikat do těla skrz jídlo, dýchání nebo kůži.

Tento problém je mnohem závažnější u deodorantů a antiperspirantů obsahující velké množství aluminia, které může dostatečně jednoduše pronikat přes kůži.

Při používání těchto produktů obsahujících aluminium je riziko mnohem vyšší než při používání jiných produktů, protože:
• Jsou aplikovány do oblasti podpaží, která je velmi blízko prsům
• Sloučeniny aluminia obsažené v produktech zůstávají v těle několik hodin, což má za následek pokračující vystavování vlivu nebezpečné látky, když tato látka má možnost jednoduše prostupovat kůží do těla.
• Používáním deodorantů a antiperspirantů do podpaží, které jsme předtím zbavili ochlupení - vyholili (což samo o sobě není pro kůži tak škodlivé), dovolujeme nebezpečným materiálům ještě jednodušeji pronikat do těla a celotělního krevního oběhového systému.

Abychom se vyvarovali takovým rizikům v důsledku vlivu solí s aluminiem, je žádoucí přestat používat běžné produkty a začít používat produkty bez alumina, které jsou navíc mnohem účinnější v samotné prevenci před zápachem potu.

Dr. Vered Kaufman, CEO, MVS – Quality Management Consultants

myslíme, že se nemáte čeho obávat. Tato informace je zařazena mezi poplašné zprávy na serveru Hoax, který obdobné zprávy shromažďuje. Emaily na stejné, anebo podobné téma V České republice kolovaly a kolují, jejich obsah naleznete na webových stránkách: (http://www.hoax.cz/hoax/rakovina-prsu-pouzivanim-antiperspirantu/#deliverance) a také v řadě diskuzí na internetu.

Všechny  dosavadní šetření ukazují, že soli aluminia, které antiperspiranty obsahují  a spotřebitelé považují kvůli e-mailu za nebezpečné, rakovinu prsu způsobit nemohou. Soli aluminia mají velkou molekulu, jež velmi obtížně proniká kůží. Prs je navíc chráněn systémem několika dalších membrán. Navíc průniku k prsu brání několik dalších membrán. Soli aluminia jsou v antiperspirantech přítomny pouze v přesně stanovené koncentraci, která je přísně kontrolována.

Pakliže si chcete ověřit danou informaci ještě u odborné veřejnosti, mohu Vás odkázat na článek "Nebezpečné deodoranty?" od předního onkologa Bohuslava Konopáska z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, dle něhož onkologové pro nedostatek důkazů podobná tvrzení odmítají. Ve stejném duchu se v tomto článku vyjadřuje i doc. Jaromír Vachoušek z Centra pro nemoci prsu.

V článku "E-mail straší ženy rakovinou z kosmetiky" také i Dagmar Jírová, z Referenčního centra pro kosmetiku uvádí, že neexistují důkazy, které by vztah mezi rakovinou prsu a solemi aluminia  potvrdily.

Použité zdroje:
* ZÁVESKÁ, Dominika. Nebezpečné deodoranty? Instinkt. ISSN 1213-774X. 2008, Roč. 7, č. 28 (20080710) s. 48-[49].
* http://www.mamo.cz/index.php?pg=aktuality&aid=160
* ŠKAPIKOVÁ, Šárka. E- mail straší ženy rakovinou z kosmetiky. Opavský a Hlučínský deník. 2008, roč. 8, č. 139 (14.6.2008), s. 11.
* http://zpravy.idnes.cz/antiperspirant-muze-zabijet-hrozi-poplasny-e-mail-fw7-/domaci.asp?c=A071122_115541_domaci_jba

Pokud Vaše obava trvá, obraťte se prosím na specializovaná pracoviště.

Lékařství

10.12.2012 11:59