Všechny cesty vedou do Říma

Zajímalo by mne kdo a při jaké příležitosti řekl \"Všechny cesty vedou do Říma\", případně jak tento výrok vznikl a co měl autor na mysli.

pořekadlo zřejmě souvisí s představami o středu světa (např. pro Řeky byl pupek světa v Delfách. V r. 29 n.l. dal císař Augustus postavit u Saturnova chrámu na foru Romanu tzv. zlatý milník (milliarium aureum). Stál na pomyslném středu říše a sbíhaly se k němu veřejné silnice, které z různých stran přicházely do Říma. Odtud snad vzniklo ono pořekadlo.
Podle: Stanislava Kovářová, Proč se říká?, Olomouc 1994.

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

15.01.2008 14:03