sine ira et studio

Prosím český význam slov: sineira et studio.
Na žádném vyhledávači jsem nenašel ani náznak významu. Někteří novináři jsou nesmírně \"učení\", když neumí české výrazy anebo chtějí být zajímaví, když jejich text už takové ambice nemůže mít.

"Sine ira et studio" je poměrně frekventovaný obrat z latiny (sine=bez, ira=hněv, studium=snaha, horlivost, úsilí) znamená bez hněvu a bez vášně.
Jedná se o heslo z Tacita (Annales I, l).
Další volně přeložené výrazy: bez hněvu a zaujatosti, bez zášti i stranění, bez předsudků a vášní, klidně a nestranně, zásada objektivního posuzování a podávání informací.

Jazyk, lingvistika a literatura

08.01.2008 18:36