Koudelník, koudelnictví

Prosím o vysvětlení slova koudelník, koudelnictví.
Nenašla jsem nic na netu ani na jibu, ba ani v Ottově encyklopedii. Tam je
pouze vysvětlení výroby koudele. Domnívám se, že je to něco jako výrobce
provazů.

Dobry den,

kolegove ze Statni technicke knihovny (STK) nam v ramci sluzby Ptejte se knihovny predali Vas dotaz. Ve etymologickych slovnicich a knihach venovanych historii remesel jsme "koudelnictvi" nenalezli. Nejpodrobnejsi vyklad je uveden v encyklopedii Lidova kultura:

Lidova kultura : narodopisna encyklopedie Cech, Moravy a Slezska. Sv. 2, Vecna cast A-N. Praha : Mlada fronta, 2007. s. 404. ISBN 978-80-204-1712-1.
koudel - nekvalitní krátká vlákna lnu a konopí odpadávající během česání  na vochli. Jen ve  Slezsku se tohoto názvu užívá pro nejlepší vyčesaná lněná vlákna. Podřadná koudelná vlákna  se zpracovávala na přeslici a kolovratu v nejsilnější  a nejméně rovnou přízí nejhorší kvality. Někdy se k tomuto předení používalo zvláštního hřebínku, gracky, která se nasazovala na dolní polovinu přeslice. Hrst koudele se snáze  spřádala na gracce  než jen z přástku  přivázaného k řeslici, neboť vytahováním vlákem položených na gracce  se koudel znovu pročesávala a urovnávala. Z posledního druhu příze, koudelky, se tkávala hrubští plátna, určená  na různé plachty potřebné v hospodářství (na přenášení trávy, sena, klestí), k výrobě postraňků a na pytle (na brambory, hrách, někdy i na mouku). Z koudele se také vyráběly provazy (podomácku i u provazníků). Nezpracovaná koudel a pazdeří se užívaly na podzim k vystýlání krechtů na brambory a ve 20. století ji používají instalatéři k těsnění závitů.

Dale uvadime odkazy, ktere k Vasemu odkazu nalezli kolegove v STK a pro uplnost take vyklad z etymologickeho slovniku:
* http://www.rozhlas.cz/regina/slova/_zprava/95834
897D74D570F9B1C2790B5F33D2718?rootId=2663254

MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 1997. s. 284. ISBN 80-7106-242-1.
koudel - výčesky vlny nebo konopí, hodící se ke spředení, je to produkt prvního "česání", ale není "odpadkový"

Slovník spisovného jazyka českého. II, H-L. Praha : Academia, 1989. s. 416.
koudel - odpadková vlákna vyčesaná při úpravě lnu, konopí, juty ap.
koudelník - obchodník s koudelí

Umění, architektura, muzeologie