Etymologie názvů vnitřních orgánů: játra, ledviny, slezina

Jaká je etymologie názvů vnitřních orgánů: játra, ledviny, slezina?

Dobrý den, stručně k etymologii uvedených slov, více najdete ve slovnících:

Játra: všeslovanské, z předp. praslovanského j*ętra (ę je nosová souhláska, vyslovovaná en) z pův. en-tro- vnitřnosti; sr. řecké entera, latinské inter-.

Ledviny: od ledví, všeslovamské, praslovanské lęd, souvisí s německým Lende (bedro, kyčel, ledví) a lat. lumbus bedro. Slovo ledvina vzniklo z ledví, což bylo ozn. pro ledviny, ale přeneseně také pro vnitřnosti, útroby a nitro. Ledviny někdy byly pokládány za sídlo duše, podobně jako srdce, nebo játra (sr. původní význam slova játra), odsud přenesený význam nitra.

Slezina - všeslovanské, praslov. *selz-, rus. selezjonka.

Prameny:
Etymologický slovník jazyka českého / Václav Machek. -- Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. -- Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. -- 866 s. ; 24 cm

Stručný etymologický slovník jazyka českého : Se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím / [Autoři:] Josef Holub, Stanislav Lyer. -- 1. vyd.. -- Praha : SPN, 1967, [v tir. chybně] 1968. -- 527, [1] s. ; 8°

Slovník spisovného jazyka českého / za vedení Boh. Havránka ... [aj.] zpracoval lexikografický kolektiv Ústavu pro jazyk český ČSAV. -- 2., nezměněné vyd.. -- Praha : Academia, 1989. -- 8 sv. ; 22 cm

Český etymologický slovník / Jiří Rejzek. -- Vyd. 1.. -- Voznice : Leda, 2001. -- 752 s. ; 22 cm

Jazyk, lingvistika a literatura

24.10.2007 11:46