Zvuk v kakau

Text dotazu

Dobry den,

do hrnecku vlijete horké mléko, vsypete kakao a zamícháte. Pokud lžičku nevyndáte, ale budete s ní jemně ťukat o dno, bude se v čase postupně měnit vydávaný zvuk. Dokážete určit, zda bude tón klesat či stoupat? A zdůvodnit proč přesně?

Odpověď

Dobrý den,

na úvod by se asi hodilo poznamenat, ze daný typ úloh je extremně složitý na výpočty a podobné úlohy je lepší řešit experimentálně.

Samotné cinkání jsou vlastní kmity hrnečku, který má na jednom okraji volný povrch (trakce je nulová) a na druhém je propojený s tou kapalinou, kde trakce je rovná tlaku v hrnečku. Takže ten cinkot bude hodně provázaný s kakaem a i jeho usazování tón ovlivňuje.

Rychlost zvuku v libovolné látce závisí na její "tuhosti" (ta pak může být vyjádřena  například modulem objemové pružnosti) a hustotě. U molekul dochází ke změně vazebných sil - čím máme "tužší" materiál, tím rychleji se vrací jeho vychýlené částice zpět (zvuk je rychlejší), čím má větší hustotu, tím je vracení těžší a zvuk pomalejší. Platí vztah v=SQRT(K/rho), kde K je převrácená hodnota stačitelnosti kapaliny a rho je její hustota.

S klesající teplotou klesá u kapaliny rychlost zvuku (narozdíl do pevných látek), tedy další snižování rychlosti zvuku způsobuje klesající teplota (což v daném případě nastává také, neboť bude docházet k ochlazování soustavy).

Za jistých zjednodušujících předpokladů můžeme tedy konstatovat, že tón bude klesat.

Přesný výpočet by byl extrémně složitý, se zahrnutím dalších parametrů (jako je vír v kapalině a především nestejnost hustoty v celém objemu, případně by i obsah volného nerozpuštěného vzduchu v kapalině) by výpočty značně narostly. Celkově by ale i tak mělo být splněno, že tón bude klesat.