zpřístupnění Pražského orloje

Text dotazu

Dobrý deň, chcel by som sa informovať, v ktorom roku bol sprístupnený Pražský orloj verejnosti? Vopred vďaka za vašu odpoveď.

Odpověď

Dobrý den,

Orloj přitahuje každou celou hodinu ohromné množství turistů, kteří s očekáváním sledují průvod apoštolů. Některé součástky prastarého stroje jsou ještě původní. Jde o dílo královského hodináře Mikuláše z Kadaně a astronoma Jana Šindela z roku 1410. Drobná figurální plastika, součást výzdoby orloje, pochází s největší pravděpodobností z parléřovské hutě. Kolem roku 1490 se na zdokonalení a opravách orloje podílel mistr Hanuš Růže, tvůrce kalendářního stroje...Po roce 1550 začal o stroj pečovat Jan Táborský z Klokotské Hory...Současná podoba orloje pochází z 60. Let 19. století. Medailony dvanácti měsíců namaloval v roce 1866 Josef Mánes...

Čerpáno z: Pražské radnice. Praha: Milpo Media, 2002.