Životopisy historiků

Text dotazu

Dobrý den,
obracím se na Vás prosbou. Zpracovávám čítanku ke kolektivizaci v této souvislosti jsem využil i textu ze studie "Když mizely meze", ale bohužel se mi nedaří dohledat alespoň základní životopisné informace k autorům: Josef Kmoníček (1935), Jan Doležal, Jiří Pekárek (1928), cca v rozsahu 3-10 řádků
(původ osoby,vzdělání, profese,tvorba apod.). Budu rád i za jakýkoliv odkaz na literaturu, slovníky apod.Děkuji mockrát za vyřízení.

Odpověď

I když se jedná o východočeské historiky, podařilo se nám vyhledat více informací pouze o Josefu Kmoníčkovi, údaje, které jsme našli o zbylých dvou historicích, jsou bohužel velmi kusé.

Josef Kmoníček (nar. 20. 5. 1935 Voleč, okres Pardubice)
V letech 1954 - 59 studoval na Filozofické fakultě na Univerzitě v Praze obor historie-archivnictví.
Jeho archivní působnost: Státní archiv Kuks, zemědělsko-lesnické oddělení Chlumec nad Cidlinou (1959); Krajská správa ministerstva vnitra, archivní oddělení Pardubice (1961 - 1965 jako referent pro archivy národních výborů); Východočeské chemické závody, n. p. Synthesia Pardubice-Semtín (1966 - 1969 jako podnikový archivář).
Jiná působiště: Vysoká škola chemickotechnologická Pardubice (1971 - 1978, docent); Univerzita Praha, Lékařská fakulta Hradec Králové (1979 - 1983, profesor, od 1984 ředitel); Domov mládeže Pardubice (1989-x, vychovatel).
Odborná a vědecká činnost: publikační činnost historická se zaměřením na novodobé dějiny východních Čech, zejména 2. světovou válku, protinacistický odboj, odsun Němců a osídlování severovýchodních Čech, vývoj po 2. světové válce a vývoj průmyslu (zejména n. p. Transporta Chrudim); celkem 15 knižních publikací (včetně spoluautorství), 48 studií a 19 recenzí, 47 článků v regionálním i centrálním politickém tisku.
Jiné životní údaje: 1989 čtyři měsíce registrován jako nezaměstnaný.
(Informace převzaty z HOFFMANNOVÁ, Jaroslava - PRAŽÁKOVÁ, Jana. Biografický slovník archivářů českých zemí. Praha 2000, s. 318.)

Doležal, Jan

Autor historických prací o východních Čechách a dějinách dělnického hnutí.

Publikace:

Ohlas ruských revolucí ve východních Čechách / Naps. a pozn. doprovodil Jan Doležal (Hradec Králové, 1977)

Revoluční cestou : Formování revolučního hnutí a založení KSČ ve východních Čechách (1918-1921) / Jan Doležal (Hradec Králové, 1981)

Rudoarmejci z východních Čech : příspěvek k názorovému vývoji a činnosti východočes. internacionalistů v letech 1917-1921 / Jan Kaplan, Jan Doležal (Hradec Králové, 1982)

(Informace převzaty z České národní bibliografie)

Pekárek, Jiří

Narozen 1928. Regionální historik, historické a vlastivědné práce z regionu Hradec Králové.

(Informace převzaty z České národní bibliografie)