židovská jména

Text dotazu

Dobrý den,můžete mi,prosím napsat,kde se dá sehnat
seznam povolených židovských jmen z doby Josefa II ? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

hledání seznamu jmen, která byla Židům povolena za vlády Josefa II., nebylo úplně jednoduché. Všechny zdroje pouze seznam zmiňovaly, ale fakticky byl uveřejněn spolu se Studií k vývoji židovských osobních jmen (ŽÁČEK, Václav. Studie k vývoji židovských osobních jmen v nové době. In: RSPDŽ (Ročenka společnosti pro dějiny Židů), VII, 1936, s.275-349, zvl. s.280-296.)

Bohužel celá studie není v Národní knihovně ČR k dispozici, chybí podstatná část studie (str.275-286); seznam jmen je však,  zdá se, úplný (na str.292-3 - jména mužská a str.293 - jména ženská). "Volba židovských předejmení byla tak omezena na 110 povolených mužských jmen a na 35 ženských jmen." (Citováno z výše uvedené knihy).

Mohlo by Vás zajímat, že podobný dotaz, týkající se židovských jmen, resp. přejmenovávání Židů v době Josefa II., jsme již zpracovávali a je v archivu PSK https://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/prejmenovani-zidu.

"...Císař Josef II. vydal dne 27. srpna roku 1787 patent "K zabránění všech nepořádků, které musí vzniknout, nevede-li rodina stálé jméno a jednotlivec nenese uznávané osobní jméno...

Dekret obsahoval sedm paragrafů, podle nichž každý Žid byl povinen zvolit si stálé německé předjmení a rodinné jméno, které nesmí po celý další život změnit,... "

(BONDY, Ruth. Rodinné dědictví : jména Židů v Čechách a na Moravě. 1. vyd. V Praze : Nakladatelství Franze Kafky, 2006, s.115-116.)

Se změnou příjmení souvisela i změna osobního jména. Po vydání dekretu byl vydán tzv. Tirschův seznam povolených a zakázaných mužských a ženských jmen, jednalo se 889 mužských a 408 ženských povolených jmen a 51 mužských a 159 ženských zakázaných vlastních jmen. Seznam ovšem obsahoval řadu nesmyslných a nepoužitelných jmen (byla zde například biblická jména židovských odpůrců a pronásledovatelů apod.). V listopadu 1787 byl vydán nový výběr z Tirschova seznamu, který obsahoval pouze 111 mužských a 35 ženských povolených vlastních jmen. Koncem roku 1787 byla přidána ještě dvě ženská a deset mužských jmen..."