Žebříčky knih (beletrie) v českých periodikách

Text dotazu

Dobrý den, vychází v nějakých (seriozních) českých periodikách pravidelné žebříčky nových knih? Něco jako TOP 10 nebo TOP 20 apod.

Odpověď

Dobrý den,
žebříčky nejoblíbenějších, resp. nejprodávanějších knih za určité období naleznete spíš v periodikách, která se zaměřují přímo na literaturu, než v klasických denících. Zde sice můžete nalézt stránky nebo celé rubriky věnované literatuře, ale spíše se jedná o recenze, příp. o nahodilý výběr nových knih a jejich popisy. Příkladem literárních témat v běžném tisku může být např. rubrika Orientace v Lidových novinách - zde jsme na poslední straně víkendového vydání našli seznam cca 5 nových knižních titulů, u nichž byl stručně uveden jejich obsah a komentář.
Jak již bylo řečeno, bylo by lepší se orientovat přímo na oborová periodika, které vám níže uvádíme i spolu s popisem jejich žebříčků:
1) Knižní novinky: časopis pro knihkupce, knihovny, nakladatele a čtenáře. Praha: Svaz českých knihkupců a nakladatelů, 2002- . ISSN 1213-7073.
* žebříček deseti nejprodávanějších titulů v kategoriích beletrie, populárně naučná a pro děti a mládež. Jedná se o průřez různými nakladatelstvími, tzn. není to ukazatel pouze jednoho nakladatele. V číslech počátkem roku navíc vychází přehled nejprodávanějších knih za uplynulý rok, jedná se o TOP 15 opět rozdělených do třech uvedených kategorií.
* žebříček měsíčních TOP 10 nakladatelství Argo (http://www.argo.cz/)

2) Biblio Literární noviny: časopis pro čtenářskou veřejnost - o knihách ze všech stran. Praha: Litmedia, 2013- . Dostupné také z: http://www.literarky.cz/biblio.
* přehled nejprodávanějších titulů Kanzelsberger, Knihcentrum, Kosmas a Neoluxor. Každé knihkupectví je rozděleno do dvou kategorií, na českou beletrii a české překlady cizojazyčné beletrie. Každá skupina poté obsahuje 10 titulů spolu s ukazateli poklesu či vzestupu daného titulu, zachování stejného pořadí či zda se jedná o novinku, event. návrat do sledovaného pořadí.

Dále bychom Vám doporučili stránky Svazu českých knihkupců a nakladatelů (http://www.sckn.cz/), kde je každý měsíc uveřejňován seznam nejenom klasických papírových titulů, ale také žebříčky e-knih a audioknih (http://www.sckn.cz/index.php?p=ladderR).