Záboří nad Labem

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, na zápisy ze Soupisu poddaných obce Záboří nad Labem. Podle všeho by měli být v Soupisu poddaných Čáslavska - tento mám ale Záboří jsem v něm nenašla. Konrétně hledám jméno Skalník, které by se zde měl vyskytovat.

Děkuji moc za odpověď a přeji příjemný den

Odpověď

Dobrý den,

obec Záboří nad Labem opravdu spadala v polovině 17. století pod kraj Čáslavsko. V soupisu poddaných podle víry ovšem není obec uvedena. Pravděpodobně se zápisy o poddaných z této obce nezachovaly. Obec je ovšem zmíněna v berní rule.  Dle zápisu zde uvedeného přišlo do obce mezi lety 1652 - 1653 řada nových obyvatel. Mezi nimi byl i Adam Skalnický (nově usedlý v roce 1653,  majetek: 24 strychů polí, 3 krávy, 3 jalovice a 2  vepři).  Příjmení v této době ještě nebyla ustálená. Je tedy možné, že se jedná o osobu, kterou hledáte. Jiný rolník, sedlák či chalupník s příjmením Skalník v této obci nefiguruje.

Nejbližší osoba s tímto příjmením žila v Čáslavském kraji  v obci Chlístovice. jednalo se o Jana Skalníka, pravděpodobně mlynáře ve mlýně s 1 kolem.

Použité zdroje:

* BENEŠ, František, ed. Berní rula. 10, Kraj Čáslavský I. Vyd. 1. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1953. 454 s., [2] l. obr. příl.

* ČERVENÝ, Václav, ed. a ČERVENÁ, Jarmila, ed. Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. 1. vyd. Praha: Libri, 2003. 2 sv. ISBN 80-7277-058-6.

* ZAHRADNÍKOVÁ, Magda, ed. a ŠTREJNOVÁ, Eva, ed. Soupis poddaných podle víry z roku 1651. Čáslavsko. Vyd. 1. V Praze: Státní ústřední archiv, 1999. 2 sv. (319 s., s. 320-633). ISBN 80-85475-54-5.