y/i, nabýt/nabít

Text dotazu

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, jaké y/i se píše ve slově nabý/ít sebevědomí? Děkuji za odpověd.

Odpověď

Dobrý den,

Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český (http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna) v části "Na co se nás často ptáte" nabízí odpovědi na pravopisné otázky českého jazyka a ke slovu "nabíti" nebo "nabýti" uvádí toto:

nabýt: Nabýt s první osobou nabudu, hovorově i nabydu, znamená ,získat, dosáhnout, stát se majitelem'. Můžeme nabýt jmění, nabýt určitého postavení v zaměstnání, nabýt sebedůvěry, nabýt dojmu, zákony nabývají účinnosti.
Nabýt rovněž znamená ,zvětšit svůj objem, narůst': těsto při pečení značně nabylo.

nabít: Sloveso nabít znamená ,natlouct, dát bití', můžeme nabít zlobivému dítěti; ale také ,zarazit něco někam', ,zatlouct hřebík do dřeva' nebo ,napěchovat něco, doplnit nějakým prostředkem k dalšímu použití', například nabít zbraň, nabít akumulátor, telefonní kartu - odtud je také substantivum nabíječka: příslušenství telefonu tvoří stolní nabíječka. V expresivním vyjadřování se často používá sloveso nabít ve smyslu ,velmi naplnit něčím, napěchovat, naplnit až k prasknutí, po okraj': nabito může být v kině nebo v dopravním prostředku, peněženka může být nabitá penězi. Rovněž v oblíbené větě školních diktátů Vrátili jsme se z výletu nabiti dojmy píšeme nabiti, protože vyjadřujeme, že jsme byli přeplněni dojmy, až k prasknutí plní zážitků.

Z uvedeného vyplývá, že ve výrazu nabýt sebevědomí se píše "ý", jelikož to v tomto případě znamená získat, dosáhnout, stát se majitelem sebevědomí. Je to ostatně uvedeno i v samotných příkladech, výraz "nabýt sebedůvěry".