Vznik příjmení Vondřich

Text dotazu

Zdálo se mi logické, že příjmení Voldřich vzniklo vzniklo z křestního jména Oldřich jeho fonetickou výslovností. Vzniklo však údajně z německého "odalrich" - vládce nebo strážce majetku.
Zajímalo by mne, jak vzniklo příjmení Vondřich. Laicky se nabízí vznik z křestního jména Ondřej, ale asi to bude jinak.

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

podle příručky Dobravy Moldanové Naše příjmení (Praha: Agentura Pankrác, 2004) vzniklo příjmení Vondřich z osobního (křestního) jména Ondřej. Z tohoto jména bylo odvozeno větší množství příjmení patrně proto, že Ondřej bylo rozšířené křestní jméno, jméno po jednom z apoštolů sv. Ondřeji (např. zdrobnělina osobního jména Vondřej, původně Vondřejec), Vondříček, Vondřička, Vondřich, Vondřiška a další.