vznik a význam příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych vědět jak a z čeho vzniklo příjmení Kerhart a zda se vyskytuje v Berní rule.
Děkuji předem za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

Moldanová (2004) uvádí, že příjmení Kerhart je odvozeno z německého obecného jména Gerhart. Etymologicky se jméno skládá z německého ger = oštěp a hart = tvrdý.

Dle statistik ministerstva vnitra je toto příjmení celkem ojedinělé, v ČR se nachází pouze 84 mužů s příjmením Kerhart. Nejhustější je výskyt tohoto příjmení v okrese Nová Paka.
http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Kerhart/hustota/

Nahlédli jsme rovněž do Generální rejstříku k Berní rule. Různé obdoby příjmení Kerhart se v Berní rule vyskytují celkem 4x:

Příjmení      Jméno   Kraj     Díl      List          Obec             Soudní okres        Panství/statek       poznámky

Kerhardt        Matěj  Ch      I        365     Lubná                   Litomyšl              Litomyšl          sedlák

‘Kerhart         Jan     Hr      I        104     Týniště n/Orlicí    Kostelec n/Orlicí     Častolovice       starší obecní

‘Kerhart         Václav Hr      I        107     Petrovice            Kostelec n/Orlicí     Častolovice       hospodář

Kerharta                 Ch      I        77      Rokytno            Pardubice           Pardubice             pustý

 (s. 725).

Zdroje:

  • MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.
  • ČERVENÝ, Václav, ed. a ČERVENÁ, Jarmila, ed. Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. 1. vyd. Praha: Libri, 2003. 2 sv. ISBN 80-7277-058-6.

Uvedené publikace můžete vyhledat přes Souborný katalog ČR, kde se Vám zobrazí, v jakých knihovnách je možné si dokumenty vypůjčit.