JosefSuk - \"V nový život\"

Text dotazu

Prosím o zodpovězení dotazu na téma - jak vzniklo a o čem pojednává hudební dílo J. Suka - V nový život.

Odpověď

V nový zivot. Op.35c
Vstupni pochod k VII. sletu vsesokolskemu (pozdeji: slavnostni pochod sokolsky), jaro 1919, instr. leto 1920, poprve koncertni provedeni 3.12.1931, Ceska filharmonie a pev. sdruzeni Smetana, dir. Frant. Stupka, napev s textem Petra Kricky 1930
"V novy zivot: historie vzniku tohoto pochodu je spjata s prevratovymi udalostmi v Ceskoslovensku. Vliv VRSR..., ... obranne opatreni proti vpadu Madaru... I v Krecovicich uverili mladi... umele vyvolane bojove nalade.
Patril k nim take Sukuv syn. A otec - skladatel... napsal jednoho dubnoveho dne pochod - svizny, slavnostne vzruseny - ... Zustalo pri nacrtku. Teprve o rok pozdeji, kdy se pripravoval VII. vsesokolsky slet v Praze a byla vypsana soutez na pochod k teto prilezitosti, vzpomnel si Suk na skicu ... zadal pod pseudonymem Josef Emanuel Skrysovsky ... do souteze.... A pokud jde o sam vznik jadra pochodu: Suk jej neskladal jako bojovnou, utocnou fanfaru proti komunistickemu Madarsku, ale jako hudbu provazejici obrance vlasti na ceste za jejich poslanim...." (str.149-151)
Informace cerpany z knihy Josef Suk/Jiri Berkopec. - Praha: Statni hudebni vydavatelstvi, 1962. - Hudebni profily. Sv.1. signatura NK CR 54 K 26371 /fond Prirucni knihovny Hudebniho oddeleni NK CR/