Vzhled starých Slovanů, Germánů a Keltů

Text dotazu

Jaký byl fyzický vzhled starých Slovanů, Germánů a Keltů?

Odpověď

Dobrý den,

požádali jsme o vyjádření k vašemu dotazu vyučující na Ústavu etnologie FF UK. Odpověď přikládáme:

Nějaké rekonstrukce/remodelace existují u konkrétních pohřbů v Německu a Skandinávii, o tom by mohly být nějaké dílčí články v Archäeologie in Deutschland a podobných polopopulárních časopisech.

Jinak u Slovanů máme už dost ikonografických pramenů - obecně se má za to, že původní tzv. středoevropský slovanský typ (což nejsou čistí Slovani, právě proto, že na našem území sídlili před nimi Keltové a Germáni - ne nadarmo se říká, že Češi jsou Slovanští Němci) byli na tu dobu středně vysocí (cca 165 - 170 cm u chlapů) jedinci s tmavě hnědými vlasy a tmavýma očima (tedy NE světlovlasí a světloocí jedinci typu Ivan z ruské pohádky) a tmavýma očima. "Nejčistší" Slovani byli asi vždy ti východní - Ukrajina, Rusko, SV Polsko. Tam se genotyp od 8. století moc neměnil, takže vypadají víceméně stejně, jen do dnešních dní o něco povyrostli.

U Keltů a Germánů je to horší, vzhledem k tomu, že se neustále stěhovali a "sbírali různé genotypy". Z římských pramenů víme, že Germáni byli "vysocí, světlých, rudých i tmavých vlasů" (jenže vysocí mohli být z římského pohledu, což byli "jižanský trpaslíci". Jinak čistí Kelti jsou dnes v podstatě Irové, severní Skotové, Bretoni, s trochou nadsázky tedy "Francouzi", ale třeba i Bavoři (původně kmen Bajuvárů) - tam už to ale germánský genotyp "převálcoval". Germáni jsou třeba Britové, Němci, Skandinávci a vlastně i pobaltské národy - vzhled se asi příliš nezměnil, jen jsou všichni vyšší v průměru o 10 cm.

Jako literaturu k tématu můžeme doporučit Archäeologie in Deutschland nebo Ethnographisch-Archäologische Zeitschrift (EAZ).

Použité zdroje

Seznam literatury, který doporučuje k prostudování knihovna Historického kabinetu FF UK:

Filip, Jan: Keltská civilizace a její dědictví , Praha: Academia 1995 (s. 87-89 kapitola: Vzhled a povaha Keltů)

Bouzek, Jan: Keltové našich zemí v evropském kontextu, Praha Triton 2007 (s.138-142 kapitola: Jak Keltové vypadali)

Beranová, Magdalena: Slované, Praha: Libri 2000 ( s. 251-252 kapitola: Antropologie o Slovanech)

Todd, Malcolm: Germáni, Praha: NLN 1999 - přinejmenším další odkazy na literaturu

Ze starší literatury: Niederle, L.: Život starých slovanů, díl I, sv. 1, Praha 1911, ( s. 53-58. kapitola: Vzezření Slovanů)

http://www.virtualniarcheologie.cz/[…]/

Tacitus (různá vydání):
http://aleph.nkp.cz/F/RXVK4[…]ort-0&set_number=055415