Vzdělávání seniorů

Text dotazu

Prosím o zjištění literatury na téma Vzdělávání
seniorů.
děkuji

Odpověď

Dobrý den,
literaturu na téma "vzdělávání seniorů" můžete vyhledat v katalozích, které jsou volně dostupné na adrese http://aleph.nkp.cz/F (pokud jste uživatelkou Národní knihovny ČR, pak jistě uvítáte online katalog NKC; pokud Vás zajímají dokumenty napříč českými knihovnami, poté bychom Vám doporučovali Souborný katalog ČR/SKC; pokud dáváte přednost českým autorům a jazykově českým dokumentům, můžete zvolit Českou národní bibliografii). Knih je velké množství, záleží na Vás, které budou vyhovovat Vašim potřebám a zvolenému tématu diplomové práce.

Příkladem Vám uvádíme několik dokumentů, které byly vyhledány v Souborném katalogu ČR po zadání slov "vzdělávání senior*". Znak * umožňuje pravostranné rozšíření slova.
* Aktuální problémy vzdělávání seniorů: sborník příspěvků z odborného semináře se zahraniční účastí dne 29.4.1999. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého, 1999. 103 s. ISBN 80-244-0007-3.

* VALACH, Miloslav. Celoživotní vzdělávání zaměřené na seniory [rukopis]. 95 l.
Pozn.: diplomová práce

* PETŘKOVÁ, Anna a ČORNANIČOVÁ, Rozália. Gerontagogika: úvod do teorie a praxe edukace seniorů. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého, 2004. 92 s.
Studijní texty pro distanční studium. ISBN 80-244-0879-1.

* SHERRON, Ronald H., ed. a LUMSDEN, D. Barry, ed. Introduction to educational gerontology. 3rd ed. New York: Hemisphere Publishing Corporation, c1990. xiii, 362 s. Series in death education, aging, and health care, ISSN 0275-3510. ISBN 1-56032-039-7.

* TIKKANEN, Tarja, ed. a NYHAN, Barry, ed. Promoting lifelong learning for older workers: an international overview. Luxembourg: Office for Official Publications of the European Communities, 2006. 270 s. CEDEFOP reference series, ISSN 1608-7089; 65. ISBN 92-896-0394-1.

* HATÁR, Ctibor. Seniori v systéme rezidenciálnej sociálno-edukačnej starostlivosti. 1. vyd. Praha: Rozlet, 2011. 130 s. Česká a slovenská andragogika; sv. 6. ISBN 978-80-904824-1-8.

* ADAMEC, Petr et al. Univerzita třetího věku 1990-2010: Masarykova
univerzita: 20 let seniorského vzdělávání na Masarykově univerzitě. 1. vyd.
[Brno]: Masarykova univerzita, 2010. 59 s. ISBN 978-80-210-5156-0.

* ŠPATENKOVÁ, Naděžda, ed. a KRYŠTOF, David, ed. Univerzita třetího věku při Univerzitě Palackého v Olomouci. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2010. 68 s. Ostatní publikace. ISBN 978-80-244-2568-9.

* ROTHWELL, William J. et al. Working longer: new strategies for managing, training, and retaining older employees. New York: AMACOM, c2008. xxvii, 244 s. The adult learning theory and practice book series. ISBN 978-0-8144-7392-4.

Knih je samozřejmě mnohem větší množství, nyní jsme Vám nabídli výběr. Další knihy dohledáte pomocí výše uvedených klíčových slov a kombinací dalších, např. zaměstnání, výuka, senior, senioři, gerontagogika, univerzita třetího věku, apod. V souborném katalogu kromě bibliografických záznamů knih naleznete také informace o tom, která knihovna daný dokument vlastní.

Na adrese http://aleph.nkp.cz/F můžete také využít článkovou bázi ANL, kde naleznete značné množství článků na toto téma. Opět stačí zadat klíčová slova "vzdělávání senio*" a naleznete zde bibliografické údaje článků. Na adrese www.jib.cz poté naleznete připravenou skupinu ANL+ (Články z ANL 1991-2011), kam jsou dodávány články také od firem Anopress a Newton Media.

Pokud byste měla zájem také o články z odborných cizojazyčných periodik, doporučujeme Vám využít licencované online databáze, které si některé knihovny předplácí. V případě NK ČR naleznete jejich seznam a možnosti přístupu k databázím na adrese
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu3
=104. Zde bychom Vám doporučovali především databáze v rámci systému Ebsco, Wilson OmniFile Full Text Select či Web of Knowledge. Jako studentce vysoké školy Vám doporučujeme se zeptat také v dané VŠ knihovně - vysoké školy si odborné databáze taktéž předplácí.
Zajímavou by také mohla být volně dostupná báze z oblasti výchovy a vzdělávání ERIC (http://www.eric.ed.gov/).