významy slova "některý" (občanský jazyk)

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych vědět, ve kterém výkladovém slovníku bych měla hledat významy slova "některý" (občanský jazyk). Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

některý = zájmeno neurčité
1. takový z nějakého množství, na jehož bližším určení nezáleží, který je libovolný, o kterém není nic známo nebo se neříká: vyberte si některou knihu, některého z chlapců, přijďte některý den, sem tam některý strom usychal, někteří mi to budou klást za vinu 2. některý - některý některý - jiný = jeden 5, jeden - druhý: kluci se smáli, někteří rozpačitě, někteří drze, chodívali do čítárny, někteří ze zájmu o knihy, jiní z dlouhé chvíle 3. poněkud zastarale: vyskytující se, jsoucí v nevelikém, blíže neurčitém počtu, množství velikosti, intenzitě Nějaký 4: po nějaké chvíli přišla třetí panenka (Erben), ještě se objevila nějaká vlaštovka (A. Mrštík) Tu a tam nějaká po nějakém kolísání usmyslel si, že ničemné plány zhatí (Stašek)

Slovník spisovného jazyka českého / za vedení B. Havránka ... [et al.] zpracoval lexikografický kolektiv Ústavu pro jazyk český ČSAV. -- 2., nezměn. vyd.. -- Praha : Academia, 1989. -- 8 sv. 35000 výt.
 Obsahuje: [sv.] I. A-G. xxv, 555 s. -- [sv.] II. H-L. 594 s. -- [sv.] III. M-O. 637 s. -- [sv.] IV. P-Q. 716 s. -- [sv.] V. R-S. 654 s. -- [sv.] VI. Š-U. 425 s. -- [sv.] VII. V-Y. 441 s. -- [sv.] VIII. Z-Ž, doplňky a opravy. 569, xvi s. + [1] s. opravy

Následující výklad je ze Slovníku spisovné češtiny:
Některý = zájmeno neurčité
1. vyčleňuje z daného souboru jednotlivé osoby nebo věci jen obecně, bez bližšího určen, vymezení, popř. s význ. libosti či lhostejnosti: některý z našich odborníků, některá z  alternativ, v některém případě, někteří účastníci besedy , některý jiný, jen někteří (ne všichni) 2. ve dvojici n. - n., n. - jiný , zprav. mn- jeden - druhý: n-m to stačí , některým jiným ne

Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost : s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky / [zpracoval lexikografický kolektiv Ústavu pro jazyk český AV ČR]. -- Vyd. 2., opr. a dopl.. -- Praha : Academia, 1994 (Brno : Tisk). -- 647 s. ; 27 cm. ISBN 80-200-0493-9 (váz.)