Význam termínu bibliografie

Text dotazu

Napsali byste mi prosím, co znamená termín "bibliografie" či na jakých internet. stránkách bych našla přímou odpověď?

Odpověď

Výklad termínů, které se týkají knihovnictví lze nalézt na stránkách Národní knihovny (http://www.nkp.cz/),   odkaz Katalogy a databáze,  odkaz Přehled databází NK (http://sigma.nkp.cz/F/), databáze KTD .

Zde se píše:
1. Seznam dokumentů zpracovaný podle určitých zásad,  pravidel a hledisek.
2. Nauka o seznamech dokumentů, o jejich účelu, způsobech  využívání, druzích, historickém vývoji a o metodice a technice  jejich zpracování.

Soupis dokumentů, zpracovaný podle určitých zásad a pravidel  a usilující v rámci stanovených kritérií o maximální úplnost.

Dále tam máte popsány jednotlivé druhy bibliografií.

Ještě doplním:
- poskytuje informace o existenci primarnich informačních  pramenů bez ohledu na to, která knihovna dokument vlastní
- soupis záznamů sestavený podle předem stanovených kriterií
- obsahuje údaje popisující dokument, umožňuje jeho  identifikaci
- u bibliografie se předpokádá širší okruh zájemců než u rešerše.