Význam slova "chyže"

Text dotazu

Dobrý den,

Božena Němcová napsala povídku "Chyže pod horami", zajímalo by mě, co výraz "chyže" přesně znamená. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

jedná se pouze o již nepoužívaný zápis slova chýše. Slovo chyže tedy znamená totéž co chýše = chata, chatrč, chalupa, chaloupka.

chýše (bás. chýš, chýž, †chyše, †chyže, zast. a nář. chýže), -e ž. 1. chatrč, chaloupka, chata: lovecká ch.; dřevěná ch.; chudá, nuzná, prostá ch.; chýš upletená z větví (Čech); nízká chýž (Zey.); stavěti chyše (Vanč.); každá chyže (Ner.); temná chýže (Mácha); hoj ty chýže, sprostá chýže (Erb.) *2. (sloven.) chyže venkovská chalupa vůbec: Ch. pod horami název povídky Boženy Němcové *3. (sloven.) chyže světnice: vede ji do ch., obvede okolo stolu (Něm.); → zdrob. chýška (†chyška, †chyžka, zast. a nář. chýžka), -y ž.: chyšky spletené z rákosí; z prken sbitá chyška (Svět.); malé chyžky (Něm.): → expr. *chýšečka (Heyd.) (zast. a nář. chýžečka, Podl.), -y ž.

Slovník spisovného jazyka českého (http://ssjc.ujc.cas.cz/ )

Příruční slovník jazyka českého (1935–1957): http://psjc.ujc.cas.cz/search.php?hledej=Hledej&heslo=ch%C3%BD%C5%BEe&where=hesla&zobraz_ps=ps&zobraz_cards=cards&pocet_karet=3&numcchange=no&not_initial=1