Význam příjmení Mikšíček a Návara

Text dotazu

Dobrý den,
velmi by mě zajímal význam příjmení - Mikšíček a také příjmení - Návara.

Odpověď

Dobrý den, příjmení Mikšíček patří do velké skupiny příjmení, která pocházejí z osobních jmen. V tomto případě z osobního jména Mikuláš, které má svou etymologii v řeckém Nikolaos - vítězný mezi lidem. K této formě se jméno dostalo zkomolením a zdrobněním. K 9. 5. 2007 bylo v ČR 99 nostitelů tohoto příjmení v pořadí četnosti na 8355. místě a 106 nositelek v pořadí četnosti na 7990. místě.

Příjmení Návara je příbuzné příjmení Navara, které se poprvé vyskytlo v roce 1411, a vzniklo ze slova obecného významu navara, které znamenalo "jídlo jen trochu uvařené" nebo "mrznout". Ministerstvo vnitra eviduje 105 nositelů tohoto jména v pořadí četnosti na 7894. místě a 110 nositelek v pořadí četnosti na 7747. místě.

Zdroje:

Naše příjmení / Dobrava Moldanová. -- Vyd. 2., upr.. -- Praha : Agentura Pankrác, 2004. -- 229 s.

Ministerstvo vnitra ČR:

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx