Význam příjmení Kulhavý

Text dotazu

Dobrý den,
jmenuji se Kulhanová a chtěla bych se dozvědět něco o původu svého příjmení.
Nemám žádné možnosti,díky kterým bych se o svém příjmení mohla něco
dozvědět.Doufám tedy,že byste mi mohli pomoci alespoň vy a vysvětlili mi
původ mého příjmení.Předem děkuji za odpověď a vysvětlení.

Odpověď

Dobrý den,

Vaše příjmení vzniklo ze slova "kulhavý" a původně označovalo kulhavého člověka. Podobný původ mají i příjmení Kulha, Kulhánek, Kulhavý. Příjmí "Kulhan" je poměrně staré - bylo doloženo už v pramenech z roku 1397.

Dle statistik Ministerstva vnitra (stav ke dni 15. 7. 2009) žije na území ČR
116 mužů a 135 žen s příjmením Kulhan / Kulhanová.

Zdroje:

Moldanová, D.: Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004.

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-240030.aspx