Význam příjmení Král

Text dotazu

Dobrý den, prosím o vysvětlení původu příjmení- Král/Králová. Děkuji za kladné vyřízení.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Král je 16. nejčastější české příjmení a pochází ze stejného slova obecného významu tedy "král".
O tomto příjmení citujeme z knihy Vladimíra Matese:
"Příjmení Král děkuje za svůj vznik mnoha a mnoha důvodům; ty jsou také příčinou jeho velkého rozšíření. Některý z předků se mohl v něčem nějakému panovníkovi podobat, viz například typický habsburský masitý ret. Jako určitý nadřízený mohl s lidmi "královsky" jednat. Nějakou dobu opravdu sloužil na královském dvoře. Šlo o člověka, jenž se z místa, jež mělo "krále" ve svém názvu, přestěhoval do jiné lokality. Bydlel například v domě "U krále brabantského" apod. Jméno může pocházet z přízviska o lidech, již byli skutečně nejlepšími (králi) ve svém oboru (Baťa = král ševců, Bican = král střelců aj.). Titul král mohl zůstat vítězi v nějaké soutěži, hře, tradiční slavnosti (viz dodnes konanou "jízdu králů" na Moravě). Ale mohlo to být i podle jednoho nevoňavého zaměstnání. Ze staré doby známe například název "rex (=král) cloacorum" pro čističe stok, kanálů a záchodů. Nepochybně přezdívku král přišili předkové nejednomu tlachalovi, vychloubači, vejtahovi. A jsou zde i názvy nejrůznějších věcí a jevů, jež se rovněž nazývají král: silný svorník u selských vozů, figurka v šachu, kuželkách atd."

Informace jsme získali z publikací:
MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 232 s. ISBN 80-86781-03-8.
MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená. Díl I. Praha: Epocha, 2002. ISBN 80-86328-10-4.