Význam místního názvu "Na pustkách"

Text dotazu

Význam slova, nebo místního názvu části obce, ulice
- "Na pustkách" (Pustky). Prosím o odpověď významu slova zřejmě historického
původu objevující se ve většině obcí a měst našeho regionu (Moravskoslezský
kraj. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

místní název ulic či částí obce "Na Pustkách" či "Pustky" se vyskytuje v oblasti kolem Ostravy několikrát, přesto publikace věnované místním názvům vysvětlení původu daného jména neobsahují.

V knize: HOSÁK, Ladislav. Místní jména na Moravě a ve Slezsku (1. vyd. Praha : Academia, 1970-1980) je vysvětlen pouze místní název Pustkovec (část obce Ostrava). Píše se zde:

"Místní jméno lze chápat dvojím způsobem:

1. přivlast. příp. -ov k osobnímu jménu Pustek, hypokor. podobě k osobnímu jménu Pustimír (složenina z pust - k pustiti, pustošiti,"verwüsten" a z mir) Místní jméno Pustkovec by tak bylo deminutivum k Pustkov 2. přivlast. příp, - ovec k osobnímu jménu Pustek (přípona - ovec se dosud v laš. nářečích tvoří místní jména od jmen majitelů)"

Dá se předpokládat, že místní jméno Pustky vzniklo taktéž odvozením z osobních jmen Pustek, Pustimír (apod.) či bylo odvozeno od slova pustina = poustka, neobydlené místo.

Se svým dotazem se můžete obrátit také na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR: http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna.

Pracovníci poradny mohou mít k dispozici další dokumenty k etymologii místních názvů v Čechách a na Moravě.

Použitá literatura:

* HOSÁK, Ladislav. Místní jména na Moravě a ve Slezsku. 1. vyd. Praha : Academia, 1970-1980.

* HAJZLEROVÁ, Irena. Kapitolky z historie Petřvaldu. 1. vyd. Petřvald : Město Petřvald ; Karviná : Státní okresní archiv Karviná ; [Ostrava] : OKD, Důl Odra, 2001. ISBN 80-86388-01-8.

* HOSÁK, Ladislav. Historický místopis země Moravskoslezské. 2. vyd. Praha : Academia, 2004. ISBN 80-200-1225-7.

* MOLDANNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8. (příjmení Pustka)