Význam (definice) slova role ve smyslu zemědělský pozemek

Text dotazu

Dobrý den, zajímá mne význam slova role (zemědělský pozemek). Rád bych znal jeho charakteristiku a význam.

Odpověď

Dobrý den,

role 1. knižně a zastarale znamená orný pozemek, orané pole, popř. úrodné pole; básnicky může označovat pole vůbec, nebo 2. starou pozemkovou míru (asi půl lánu, lán původně ozn. rozlohu jednoho selského dvoru). Etymologicky role vznikla ze orati, přesmykem r - o (srov. rolník), což ukazuje k významu orané pole.
Literatura:
Slovník spisovného jazyka českého / za vedení Boh. Havránka ... [aj.] zpracoval lexikografický kolektiv Ústavu pro jazyk český ČSAV. -- 2., nezměněné vyd.. -- Praha : Academia, 1989. -- 8 sv. ; 22 cm

Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím / Josef Holub, Stanislav Lyer. -- 4. vyd.. -- Praha : SPN, 1992. -- 483 s. ; 21 cm

Příruční slovník jazyka českého. -- V Praze : Státní nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-1957. -- 9 sv. ; 25 cm