význam a původ příjmení

Text dotazu

Prosím, zda byste mohli zjistit význam a původ příjmení Kurdiovský či Kordiovský. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Kurdiovský, Kordiovský bohužel není uvedeno v žádné nám dostupné publikaci o českých a německých příjmeních. Předpokládáme však, že příjmení bylo odvozeno, stejně jako příjmení Korda, Kordina, ze slova kord = druh sečné a bodné zbraně (popřípadě též výraz pro provaz) či od slova kordina =  velký nůž na štípání třísek. Vyloučen není též původ v osobním jméně Kornel.  Přípona -ský vyjadřuje povětšinou příslušnost k nějakému místu (obec, kraj, statek apod.). Mohlo se tedy jednat též o člověka, který žil na statku Kurdově či Kordově.

Ke konci roku 2014 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Naše jména"  42 mužů a 54 žen s příjmením Kurdiovský/ Kurdiovská a 34 mužů a 32 žen s příjmením Kordiovský/Kordiovská. Podrobnější informace o výskytu tohoto jména na území ČR můžete nalézt na internetové stránce: www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz

Použité zdroje

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* Naše jména: www.nasejmena.cz