Vymřelé rody po přeslici

Text dotazu

Ahoj, chci se zeptat, které všechny rody vymřeli po přeslici.

Odpověď

Dobrý den,

zdroje, které by zmiňovaly soupis rodů vymřelých po přeslici, jsme nenašli. Žádný nám dostupný zdroj seznam rodů, které vymřely po přeslici, neuvádí. Obsáhlá monografie Petra Maška Modrá krev uvádí většinou jen vymření po meči, po přeslici je zmíněn např. rod Redlich; v knize je u tohoto rodu uvedeno jak vymření po meči, tak po přeslici (které bylo „až v roce 1927“). P. Mašek ale neuvádí u všech rodů, kdy a jak příp. vymřely, nelze se na tento údaj spolehnout,  mnohdy chybí a stejně by bylo asi neúplné vymření po přeslici. Buď je to dáno tím, že se přesně neví, jak rod vymřel nebo tím, že ještě nevymřel.

Autor Petr Mašek v knize uvádí, že velmi často, zvlášť v 19 . a 20. století, docházelo ke spojování jmen a erbů některých rodů. Stávalo se to, jestliže rod po meči vymíral a jeho poslední nositel se nechtěl smířit s tím, že jméno zmizí navždy. Měl-li dceru na vdávání, nabídl ji nápadníkovi i se jménem a tak vznikaly různé aliance, např. Czernin-Morzin, Clam-Martinitzi,...

Vypsat tedy všechny rody, které vymřely po přeslici, nelze.

Použité zdroje

MAŠEK, Petr. Modrá krev: minulost a přítomnost 445 šlechtických rodů v českých zemích. Praha: Mladá fronta, 2003.