vlnobití

Text dotazu

Dobrý den, prosím o informaci, jak se v bazénech vytváří umělé vlnobití. A z jiného oboru - co to znamená, když je cenný papír "na řad"? Nemám na mysli právní význam, ale jazykový význam slov "na řad". Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

pro Váš první dotaz - umělé vlnobití - jsme  v našich zdrojích ( báze NKC, encyklopedie, vyhledavač Google) - žádné vysvětlení nenalezli , doporučujeme Vám proto obrátit se na odborné knihovny zúčastněné ve službě Ptejte se knihovny :

-Knihovna ústavu fyziky atmosféry AV ČR, //www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/knihovna-ustavu-fyziky-atmosfery-av-cr/ a

-Státní technická knihovna

http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/statni-technicka-knihovna/.

Vysvětlení pro termín "na řad" jsme nalezli v online Příručním slovníku jazyka českého AV ČR,

http://bara.ujc.cas.cz/psjc/search.php?hledej=Hledej&heslo=%C5%99ad&where=hesla&zobraz_ps=ps&zobraz_cards=cards&pocet_karet=3&numcchange=no&not_initial=1

-řad, řád, -u m. řada záznamů o útratě, obyčejně v hostinci; účet.

Bank. doložka "na řad" = označení na cenných papírech, znamenající jejich převoditelnost (Lidové noviny)..

Příklady použití v archaické češtině :

Byla to [listiny] obvyklá bankovní oznámení, že na její řad byl převeden značný peníz ( Čelakovský).

Simeon zaplatil svůj řad na hospodě a se srdcem oproštěným se vydal na další cestu.

Zaplatil jsem řád do krejcaru ( Šmilovský).

Hejhola poplatil skromný řád.

Zaplatil jsem řád do krejcaru (Týd. rozhl.)

V současné terminologii cenný papír "na řad" je cenný papír, který se v listinné podobě převádí rubopisem (indosamentem) a předáním (tradicí). Práva spojená s tímto cenným papírem je oprávněn vykonávat ten, kdo cenný papír předloží a na jehož jméno byla listina vydána nebo jemuž svědčí nepřetržitá řada rubopisů. Tato osoba je považována i za majitele cenného papíru, nestanoví-li zákon jinak.

zdroj : http://business.center.cz/business/pojmy/p1895-cenny-papir-na-rad.aspx