Vladimír Babula

Text dotazu

Prosim o strucne udaje o spisovateli Vladimiru Babulovi ,autorovi scifi pro deti a mladez. Ve slovnicich jsem ho bohuzel nenasla.

Odpověď

Dobrý den,

Vladimír Babula se narodil 24.7.1919 v Uherském Brodě a zemřel 12.11.1966 v Praze. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu ve Zlíně. Zpočátku působil jako ilustrátor dětských knih. Pocházel z komunistické rodiny, proto musel za okupace uprchnout do Švýcarska. Po válce byl redaktorem severočeského vydání Mladé fronty, po přestěhování do Prahy působil jako zemědělský redaktor v Mladé frontě. Pak krátce působil v továrně Tatra jako dělník. Od roku 1952 byl redaktorem Mladého technika, později pod názvem Věda a technika mládeži, jíž se stal šéfredaktorem. V roce 1960 odešel do ČTK a krátce poté byl novinářem na volné noze. Publikoval od 40. let, nejprve jako autor dětských leporel. K psaní science fiction jej přiměl kolega a SF spisovatel Rudolf Faukner. Společně napsali vědecko-populární knihu "Kdyby přišli Marťané anebo Průvodce po Zeměkouli pro návštěvníky z vesmíru" (1958), ve které jsou imaginárním mimozemšťanům vysvětlovány základy přírodních věd.
V letech 1954 až 1956 tiskly časopisy Věda a technika mládeži a Pionýr na pokračování jeho románovou trilogii "Signály z vesmíru" (knižně Mladá fronta 1955), "Planeta tří sluncí" (knižně Mladá fronta 1957) a "Přátelé z Hadonoše" (knižně Mladá fronta 1957). Babula později trilogii zkrátil, přepracoval a vydal souhrnně v jednom svazku "Oceánem světelných roků" (Mladá fronta 1963).
Babula ke také autorem několika časopiseckých SF povídek: Astrodepeše z roku 2095, Skok do třetího tisíciletí, Veliký den a novely Puls nekonečna.
Informace pochází z publikace: ADAMOVIČ, Ivan. Slovník české literární fantastiky a science fiction. Praha: Nakladatelství a vydavatelství R3, 1995. 350 s. ISBN 80-85364-57-3.

Stručné informace naleznete i v: NEFF, Ondřej; OLŠA, Jaroslav. Encyklopedie literatury science fiction. Praha: H&H, 1995. ISBN 80-85787-90-3 nebo STUDENOVSKÝ, Tomáš; BLÁHA, Josef. Slovník českých autorů knih pro chlapce (a nejen pro ně). Praha: Ostrov, 2000. ISBN 80-86289-04-4.